Trwa 艂adowanie...
10-05-2010 14:51

Niepozorna jubilatka

Niepozorna jubilatka殴r贸d艂o: Thinkstock
d4l24f9
d4l24f9

Jest ma艂a, okr膮g艂a i skuteczna. Wymy艣lono j膮 dok艂adnie p贸艂 wieku temu. I cho膰 zmieni艂y si臋 kompletnie czasy i obyczaje - do dzi艣 potrafi budzi膰 kontrowersje.
Dok艂adnie 50 lat temu - 9 maja 1960 roku na rynek trafi艂a pierwsza tabletka antykoncepcyjna. W ci膮gu zaledwie p贸艂wiecza zrewolucjonizowa艂a 偶ycie kobiet i m臋偶czyzn na ca艂ym 艣wiecie. Chwal膮 j膮 feministki, b艂ogos艂awi膮 jej istnienie niewierni m臋偶czy藕ni, a dla 艣rodowisk ko艣cielnych jest jednym z atrybut贸w cywilizacji 艣mierci.

A zacz臋艂o si臋 niepozornie: ju偶 w latach 20. ubieg艂ego wieku austriacki endokrynolog Ludwig Haberlandt z Uniwersytetu w Innsbrucku przeprowadzi艂 eksperyment na kr贸likach, kt贸ry wykaza艂, 偶e substancja obecna w jajnikach ci臋偶arnych samic po wszczepieniu innym samicom zapobiega ich zap艂odnieniu. To odkrycie doprowadzi艂o w rezultacie do syntezy noretyndronu, substancji o w艂a艣ciwo艣ciach antykoncepcyjnych. Po kilku latach kolejnych bada艅 w 1955 roku ameryka艅ski biolog Gregory Pincus doprowadzi艂 do powstania pierwszej pigu艂ki antykoncepcyjnej o nazwie Enovid.

Specyfik pojawi艂 si臋 w ameryka艅skich aptekach w 1960 roku, gdy tylko zosta艂 zatwierdzony przez Ameryka艅sk膮 Agencj臋 ds. 呕ywno艣ci i Lek贸w. Na polski rynek tabletka zawita艂a w 1966 roku.

Pojawienie si臋 pigu艂ki antykoncepcyjnej znacz膮co wp艂yn臋艂o na 偶ycie kobiet, a po艣rednio r贸wnie偶 i m臋偶czyzn. Frances Kissling z organizacji Women Deliver podkre艣la, 偶e mo偶liwo艣膰 kontrolowania p艂odno艣ci przyczyni艂a si臋 do r贸wno艣ci kobiet i m臋偶czyzn na wielu p艂aszczyznach - pocz膮wszy od pracy, a sko艅czywszy na zwi膮zkach partnerskich.

d4l24f9

W 1961 roku dyrektor wykonawcza Ligi Planowanego Rodzicielstwa Estelle Griswold i Lee Buxton z Wydzia艂u Medycznego Uniwersytetu Yale, otworzy艂y w Connecticut Centrum Planowanego Rodzicielstwa, gdzie przepisywa艂y kobietom 艣rodki antykoncepcyjne i udziela艂y rad dotycz膮cych ich stosowania. Za udost臋pnianie 艣rodk贸w antykoncepcyjnych kobiety zosta艂y aresztowane i wymierzono im kary w wysoko艣ci 100 dolar贸w grzywny. Griswold i Buxton odwo艂a艂y si臋 jednak do S膮du Najwy偶szego Stan贸w Zjednoczonych, kt贸ry w 1965 roku ostatecznie uzna艂, 偶e stosowanie 艣rodk贸w antykoncepcyjnych jest prywatn膮 decyzj膮 obywateli.

Po orzeczeniu s膮du pigu艂ka zosta艂a zalegalizowana we wszystkich pi臋膰dziesi臋ciu stanach. P贸艂 wieku po wprowadzeniu na rynek wci膮偶 jest najcz臋艣ciej wybieran膮 form膮 zapobiegania ci膮偶y. I nic nie zapowiada, 偶e w najbli偶szej przysz艂o艣ci si臋 to zmieni.

Mo偶na nawet powiedzie膰, 偶e w pewien spos贸b zi艣ci艂a si臋 wizja przedstawiona w kultowym filmie "Seksmisja". Wszak to w艂a艣nie w tym filmie panie 艂ykaj膮 pigu艂k臋, kt贸ra instynkt macierzy艅ski zamienia w p臋d ku karierze. W filmie jak w 偶yciu - jest te偶 druga grupa kobiet, kt贸ra buntuje si臋 przeciw pigu艂kom i innym 偶yciowym szablonom - jej cz艂onkinie wol膮 dekadenck膮 muzyk臋 i ob偶eranie si臋 ciastkami. No c贸偶, naszym zdaniem - bior膮c pod uwag臋 ich gust, wygl膮d i og贸ln膮 atrakcyjno艣膰 - jest to r贸wnie skuteczna, bo blokuj膮ca wszelk膮 mo偶liwo艣膰 m臋skiego po偶膮dania, forma antykoncepcji.

_ (PAP, menonwaves)_

d4l24f9
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d4l24f9