Trwa ładowanie...
drjk2ko
Ciekawostki

Nietypowa akcja premiera Indii

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nietypowa akcja premiera Indii
(Instagram.com)
drjk2ko

Córka to przede wszystkim problem? Premier Indii postanowił przekonać rodaków, że nie tylko synowie stanowią powód do dumy, i rozpoczął nietypową kampanię na serwisach społecznościowych. Czy #SelfieWithDaughter odwróci niepokojące tendencje?

Nie we wszystkich rejonach świata na dzieci czeka się z równą, niezależną od płci, radością. Narodziny córki uznawane są za spory problem w Chinach, niektórych państwach islamskich oraz w Indiach, gdzie wiążą się ze sporymi przyszłymi wydatkami - chodzi przede wszystkim o posag przyszłej panny młodej. Stąd wielu rodziców decyduje się na przerwanie ciąży. Indie od wielu lat znajdują się w niechlubnej czołówce państw, w których przeprowadza się najwięcej aborcji ze względu na płeć.

Premier Indii Narenda Modi zwrócił się do indyjskich ojców z apelem, by zamieszczali w sieci selfie ze swoimi córkami. Najlepsze i najbardziej popularne fotografie mają stać się częścią rządowej kampanii "Beti Bachao, Beti Padhao" ("Ratujmy dziewczynki, dajmy im wykształcenie"). W audycji radiowej Modi zwrócił uwagę na niepokojące dysproporcje między płciami, które są zauważalne w wielu indyjskich regionach, w których po prostu brakuje dziewcząt i kobiet. W miejscowości Haryana, gdzie, jak podaje Modi, narodził się pomysł na całą akcję, na tysiąc chłopców rodzi się około 850 dziewczynek. Szacuje się, że w całej populacji brakuje około 20 procent kobiet.

drjk2ko

Apel indyjskiego premiera spotkał się z ogromnym odzewem na serwisach społecznościowych. Na samym Twitterze hashtag #SelfieWithDaughter był zamieszczany ponad 200 tysięcy razy. Zdjęciami z córką chwalili się nie tylko indyjscy ojcowie, ale również mężczyźni z innych państw świata, niezależnie od wieku, w którym są ich dzieci.

Indie to państwo, w którym życie kobiet nie należy do najłatwiejszych i nie chodzi jedynie o selektywną aborcję. W wielu dziedzinach życia ciężko mówić o równouprawnieniu, a kobiety postrzegane są jako gorsze, "nieprestiżowe" dla swoich rodzin oraz mniej wartościowe od mężczyzn. Ponadto to właśnie w Indiach wyjątkowo często dochodzi do brutalnych gwałtów, które niejednokrotnie zbulwersowały opinię publiczną na całym świecie.

drjk2ko

Podziel się opinią

Share

drjk2ko

drjk2ko