Niezbędny gadżet na wakacyjne wyjazdy. Jak wybrać powerbank?
Podczas wakacyjnych wyjazdów lubimy używać elektronicznych gadżetów. Smartfon, piesza nawigacja, czytnik książek, tablet, laptop – niezależnie od wyboru, do działania tych i innych urządzeń jest potrzebny prąd. Co zrobić, żeby go nie zabrakło? Najlepiej wyposażyć się w powerbank, dzięki któremu nic was nie zaskoczy.
15.06.2023 14:46
Nowe technologie nie odstępują nas na krok i towarzyszą nam nawet podczas wakacyjnych wyjazdów, które co do zasady powinny być czasem wyciszenia i odpoczynku. Jednak do przeczytania książek z użyciem czytnika, dotarcia do celu z użyciem ręcznej nawigacji, czy wreszcie uwiecznienia wyjątkowych chwil aparatem zainstalowanym na pokładzie smartfona, jest potrzebny prąd. Skoro urlop kojarzy się przede wszystkim ze spokojem, to jednym z gadzetów, które go zapewnią, jest powerbank.
Pojemność to podstawa
Wybierając urządzenie, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego pojemność, która jest wyrażana w miliamperogodzinach. Jeżeli zamierzacie ładować tylko jedno urządzenie, to wtedy najlepiej przyjąć, że parametr powinien być dwukrotnie wyższy niż pojemność akumulatora w waszym gadżecie. To oznacza, że jeśli smartfon ma baterię o pojemności 5 tys. mAh, to dla świętego spokoju warto wybrać powerbank o pojemności 10 tys. mAh. Dzięki temu wystarczy on na dwa pełne cykle ładowania. Najlepiej kierować się zasadą, że im więcej tym lepiej, ale tu musimy przestrzec, że wraz ze wzrostem pojemności rośnie też masa urządzenia.
Napięcie i natężenie
Oprócz pojemności liczą się też napięcie i natężenie wyrażane w woltach (V) i amperach (A). Od tego drugiego zależy, jak szybko urządzenie zostanie naładowane i czy w ogóle uda się je naładować za pomocą powerbanka. Dlatego ważna jest znajomość specyfikacji sprzętu, w którym będziecie uzupełniać akumulator. Zazwyczaj takie informacje są podane w instrukcji obsługi lub specyfikacji produktu na stronie producenta. Przyjmuje się, że optymalne natężenie mieści się między 2 a 3A. Podobnie jest z wartością napięcia.
Sposoby ładowania
Obecnie standardem w powerbankach jest obecność złącza USB-C, ale są też urządzenia, do których można podłączyć laptop oraz takie z wieloma gniazdami, które pozwalają naładować kilka gadżetów jednocześnie. Coraz częściej spotyka się różne standardy szybkiego ładowania, a także możliwość ładowania indukcyjnego. Ciekawym rozwiązaniem dla wypoczywających w dziczy są powerbanki solarne, gdzie akumulatory można doładować poprzez zintegrowane mini panele słoneczne.
Jak dbać o powerbank?
Akumulator w powerbanku wymaga odpowiedniej higieny użytkowania. Urządzenia są obliczone na kilkaset cykli, a z czasem ich pojemność może w naturalny sposób ulec zmniejszeniu. Jeżeli chcecie spowolnić proces starzenia, to musicie stosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim, nie można pozwolić na to, by pojemność baterii spadła do zera i utrzymywać tego stanu przez długi czas. Warto utrzymywać poziom naładowania w przedziale od 30 do 70 proc. Nie należy też wystawiać urządzenia na działanie ekstremalnych temperatur. Latem warto trzymać powerbank w zacienionym miejscu lub plecaku.