Trwa ładowanie...
04-03-2015 11:46

Niezobowiązujący seks? Kobiety nie mają z tym dziś problemu

Niezobowiązujący seks? Kobiety nie mają z tym dziś problemuŹródło: Fotolia
d35c829
d35c829

Przygodny seks bez zobowiązań to dla mężczyzn nie pierwszyzna. Kobiety są pod tym względem zupełnie inne. Taki pogląd popularyzowany był przez lata. Teraz ze wspomnianym stereotypem postanowili rozprawić się naukowcy. Potwierdzili oni, że przedstawicielkom płci pięknej także coraz częściej zdarza się uprawiać seks... dla sportu.

Kobiety i seks bez zobowiązań? W różnych krajach inaczej się na to patrzy. Przeobrażenia kulturowe sprawiły, że ludzie stają się coraz mniej pruderyjni, seks poza związkiem już dawno przestał być tematem tabu, a wiele kobiet coraz głośniej zaczęło mówić o tym, że nie mają problemu z uleganiem namiętnościom nawet wtedy, gdy nie wiążą z mężczyzną planów na przyszłość. Kiedyś, mówiąc eufemistycznie, określało się je kobietami lekkich obyczajów. Dziś jest nieco inaczej. Choć tradycjonaliści nadal nie mają o takich paniach najlepszego zdania, one coraz głośniej opowiadają o tym, że seks ze względów rekreacyjnych z nowo napotkanym mężczyzną nie wzbudza w nich wyrzutów sumienia.

Jak jest z tym seksem bez zobowiązań wśród kobiet? Postanowili to sprawdzić kanadyjscy naukowcy. Ustalili oni, że jednorazowe przygody wśród pań to zjawisko, które dziś, przynajmniej w teorii, powinno przestać kogokolwiek dziwić. A może funkcjonowało ono zawsze, a kobiety przestały mieć po prostu jakiekolwiek opory przed mówieniem o tym głośno? Eksperci zapytali też o to, co sprawia, że z łatwością ulegają one pokusie.

Badacze przyznali, że kobiety z dużą łatwością opowiadają dziś o intymnych relacjach, które kiedyś – przynajmniej oficjalnie – zarezerwowane były wyłącznie dla ukochanego mężczyzny. Dziś seks coraz częściej staje się dla nich przygodą, w której uczucia schodzą na plan dalszy. Panie, które brały udział w badaniu, przyznały, że do głównych przyczyn, dla których postanowiły iść do łóżka z mężczyzną, do którego nie żywią żadnych uczuć, zalicza się aspekt fizyczny. Nie ukrywały one, że to walory cielesne zazwyczaj „nakręcają” je do tego stopnia, że ulegają one pokusie. To zupełnie inaczej niż w związku, gdzie – jak tłumaczyły uczestniczki badania – głównymi motywami, dla których uprawiały one seks, były: miłość, uczucie i przywiązanie.

d35c829

- Zgodnie z moją wiedzą, są to pierwsze tego typu badania, które kładą nacisk na porównanie emocjonalnych oraz fizycznych powodów, dla których kobiety decydują się na przypadkowy seks – powiedziała cytowana przez „National Post” Heather Armstrong z Uniwersytetu Ottawy, która jest współautorką przeprowadzonej analizy. - Zgodnie z oczekiwaniami, kobiety zgłaszały fizyczne aspekty jako podstawę dla przypadkowego seksu, a w przypadku seksu w związku były to zwykle fundamenty emocjonalne.

Dlaczego zatem kobiety angażują się w takie jednorazowe przygody? Poza najczęstszą wymienioną już przyczyną, związaną z uległością wobec fizycznych walorów mężczyzny, panie odpowiadały też, że decydowały się na przygodny seks, bo: były „napalone”, miały ochotę na odrobinę przyjemności, chciały dobrze się bawić albo marzyły o przygodzie. Co ciekawe, atrakcyjny fizycznie partner, który świetnie nadaje się na jedną noc, to według ankietowanych nie tylko mężczyzna dobrze zbudowany. W tej samej kategorii znaleźli się też panowie, którzy mają interesującą twarz i ładne oczy. Dla pań, które brały udział w badaniu, nie bez znaczenia był także ładny zapach.

Może być pewnym zaskoczeniem fakt, że niewiele z kobiet, które odpowiadały na pytania naukowców, stwierdziło, że główną przyczyną krótkotrwałej przygody była dla nich chęć sprawdzenia, jak to po prostu jest z innym mężczyzną. A przecież ten czynnik upatrywany jest jako jedna z głównych przyczyn zdrady w związkach.

Najnowsze badania przeprowadzone przez ekspertów z Kanady, podobnie jak wcześniejsze próby, na czele których stali m.in. amerykańscy specjaliści, pokazują jak bardzo na przestrzeni lat zmieniły się obyczaje. Podczas eksperymentu przeprowadzonego w 1989 r. przez Russella Clarka i Elaine Hatfield, do kampusów na terenie Stanów Zjednoczonych oddelegowani zostali wolontariusze. Młode kobiety i mężczyźni mieli nawiązać kontakt ze studentami, a potem złożyć im ofertę. Zaangażowane do badania kobiety miały złożyć propozycję przygodnego seksu mężczyznom, a młodzi panowie – studentkom. Efekt? 69 procent studentów zagadniętych przez kobiety przystało na ich propozycje. W drugą stronę inicjatywa została w każdym wypadku odrzucona. Żadna studentka nie przystała na propozycję spędzenia wspólnej nocy z poznanym niedawno mężczyzną. Podobne doświadczenie, zrealizowane w 2011 r. na Uniwersytecie Michigan, pokazało, że dziś kobiety są równie otwarte na propozycję niezobowiązującego seksu jak mężczyźni.

d35c829

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Ottawy udział wzięło 510 kobiet. Średnia ich wieku wyniosła 21,6 lat. Większość pań zadeklarowała, że nie są religijne.

RC,dm/facet.wp.pl

d35c829
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35c829