Trwa ładowanie...
12-07-2011 15:34

Niezwykły obyczaj: pogrzebowy striptiz na Tajwanie!

Niezwykły obyczaj: pogrzebowy striptiz na Tajwanie!Źródło: AFP
d3k0s44
d3k0s44

Striptiz i erotyczne wygibasy skąpo ubranych pań przeciętnemu Europejczykowi kojarzą się raczej z nocnym clubbingiem lub co najwyżej z wieczorami kawalerskimi wciąż głodnych wrażeń panów niedługo przed zaobrączkowaniem. Tradycje dalekowschodniej Azji odbiegają jednak zdecydowanie od naszych - na Tajwanie striptiz można obejrzeć... na pogrzebie!

Wbrew pozorom nie jest to najnowszy chwyt marketingowy rozkręcającego się przemysłu erotycznego, ale ugruntowana i głęboko zakorzeniona w tajwańskiej kulturze ludowej tradycja. Tym ciekawsza, że oficjalnie eliminowana przez władze.

Najszerzej "pogrzebowy striptiz" rozpowszechniony jest na terytoriach mniej zglobalizowanych i bardziej oddalonych od większych ośrodków, gdzie tradycje ludowe są najsilniejsze.

d3k0s44

Zrzucanie coraz to kolejnych partii ubrań przez atrakcyjną kobietę odbywa się przed wystawionym na widok publiczny nieboszczykiem i zgromadzonymi gośćmi na specjalnej scenie-podwyższeniu.

(fot. studio.wp.pl)

W zależności od życzenia zgromadzonych (a także wcześniejszych preferencji denata) strip- tease może ograniczyć się do zrzucenia ubrań zakrywających więcej ciała (striptizerka pozostaje w mini i finezyjnym gorseciku lub też samym bikini lub bieliźnie), ale może być też pełen - z reguły nie wtedy, kiedy ktokolwiek z oglądających filmuje zdarzenie telefonem komórkowym.

Pogrzebowy striptiz spełnia kilka duchowych celów. Spekuluje się, że jednym z nich jest odwrócenie uwagi starszych duchów, dzięki czemu dusza dopiero co zmarłego może znaleźć sobie miejsce w świecie pozagrobowym. Inna wersja mówi, że duchy wielce zasłużonych osób, które już za życia były otaczane uwielbieniem, szczególnie upodobały sobie tę rozrywkę. Jeszcze inni twierdzą, że striptizerki sprowadza się na pogrzeb, kiedy sam zmarły lubił oglądać ich pląsy. Istnieje jeszcze kolejna możliwość: ponieważ uważa się, że im więcej ludzi przyjdzie na pogrzeb, tym większy hołd zostaje oddany zmarłemu, darmowy publiczny striptiz wydaje się łatwą przynętą dla zagęszczenia pogrzebowego tłumu.

d3k0s44

I na koniec, najbardziej prozaiczny powód szczególnej popularności pogrzebowego striptizu - na tych terenach trudniej o okazję do zabawy i rozrywki o szczególnie wielkim rozmachu (a takie właśnie są pogrzeby ze striptizem), tym bardziej darmowe. Lokalna społeczność po prostu korzysta z okazji, by nawet tak niewesołą okoliczność, jaką jest pogrzeb jednego z nich, przerodzić w hałaśliwą (hałas jest wyznacznikiem rangi imprezy) i tłumną uroczystość.

KP/PFi

d3k0s44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k0s44