Nikon D7100 i COOLPIX A - prezentacja
Nikon D7100 to aparat dla średnio-zaawansowanego użytkownika, jednak z całą pewnością nie powstydziłby się go również zawodowiec. Dla tej drugiej grupy odbiorców minusem może być m.in. jego szybkość, ponieważ 6 kl./s nijak się ma do 11 kl./s w przypadku D4, ale przecież i cena jest diametralnie inna. D7100 jest nowym aparatem od Nikona, który jest kontynuacją modelu D7000 i prezentuje się bardzo atrakcyjnie. To godna pozycja dla miłośników fotografii, którzy mają już za sobą kilka lat z aparatem w dłoni. Przedstawimy również Nikon Coolpix A, który wchodzi na rynek z dużym rozmachem, ponieważ to najmniejszy na świecie aparat kompaktowy z matrycą formatu DX. Ten poręczny aparat jest wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 16,2 mln pikseli, mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED 2 i szerokokątny stałoogniskowy obiektyw NIKKOR 28 mm (ekwiwalent dla 35 mm) f/2,8.
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
Dla kogo jest adresowany nowy D7100?
To idealny aparat dla ciekawych świata ludzi, dla podróżników, ale również dla tych wszystkich, którzy oczekują od fotografii czegoś więcej niż tylko poprawnych technicznie zdjęć. D7100 jest stosunkowo lekkim aparatem, który jednocześnie jest wytrzymały i funkcjonalny. Górna i tylna pokrywa korpusu zostały wykonane ze stopu magnezu odpornego na działanie czynników pogodowych oraz kurzu. Wszystkie najpotrzebniejsze funkcje zostały wyciągnięte na zewnątrz aby ułatwić pracę. Ciekawym rozwiązaniem, w tym segmencie aparatów, jest fakt, że matryca nie korzysta z optycznego filtra dolnoprzepustowego (OLPF), co sprawia, że aparat D7100 maksymalnie wykorzystuje możliwości matrycy CMOS formatu DX o rozdzielczości 24,1 mln pikseli, zapewniając ostrość i wyrazistość najsubtelniejszych tekstur w wysokiej rozdzielczości.
Jak zrobić ostre zdjęcie?
To kluczowe pytanie zadawane przez wielu miłośników fotografii. W D7100 zastosowano profesjonalny 51-punktowy system autofocua (AF), w którym znajduje się 15 czujników krzyżowych, zapewniających szybkie i dokładne ustawienie ostrości.
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
Nikon D7100 w podróży i na co dzień
Wytrzymały korpus z pokrywami ze stopu magnezu waży tylko 675g i jest zabezpieczony przed działaniem pyłu i czynników pogodowych. Możemy zatem zabrać nasz aparat na gorące plaże Wysp Kanaryjskich, sfotografować Operę w Sydney czy udać się z nim do egipskich piramid. Tam również przyda się jego wysoka czułość od ISO 100 – 6400, która daje dobry rezultat w przypadku słabego oświetlenia. Zastosowanie tego modelu jest bardzo szerokie.
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
Co wyróżnia aparat Coolpix A?
Przede wszystkim jego wielkość w stosunku do zawartości i jakości zdjęć. Coolpix A, to w gruncie rzeczy aparat dla... profesjonalistów. Żeby nie odstraszyć początkujących adeptów fotografii można powiedzieć, że Coolpix A został wyposażony w takie funkcje, które są wykorzystywane przez doświadczonych fotografów. Wyposażony w dużą matrycę CMOS w formacie DX jest dobrą alternatywą dla wymagających osób, które cenią sobie jakość, ale nie znoszą kilogramów sprzętu ciąganego za sobą. Właśnie dla takich osób Nikon udostępnił najbardziej zaawansowaną technologię lustrzanek cyfrowych w kompaktowej obudowie, która w dodatku jest solidna, ponieważ góra pokrywa korpusu została wykonana z odlewu magnezowego. Atutem Coolpixa jest również jasny, szerokokątny, stałoogniskowy obiektyw NIKKOR 28 mm f/2,8, którego wyróżnia doskonała korekcje aberracji optycznych, przez co zapewnia wysoką jakość obrazu na całym jego obszarze. Przy takiej ogniskowej przyjemnie robi się zdjęcia krajobrazów, architektury czy portretów grupowych,
wykonywanych z niewielkich odległości. Co więcej – obiektyw daje możliwość ręcznego ustawienia ostrości poprzez wbudowany pierścień, a to jest bardzo pożądane przez wielu fotografów. Aparat współpracuje z Wi-Fi. Poprzez wgranie aplikacji na smartfona można nim sterować zdalnie. Nagrywanie filmów Full HD (1080p) z prędkością 30, 25 lub 24 kl./s i z dźwiękiem stereofonicznym za pomocą wbudowanego mikrofonu stereofonicznego. Szkoda tylko, że funkcja szybkiego nagrywania nie jest wysunięta gdzieś na korpus, ale w menu można do tego dojść. Zajmuje to trochę więcej czasu.
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
Podróż do Lizbony z NKON D100 i Coolpix A
Miejscem testów w tym roku była Lizbona, która jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie. Stolica Portugalii zachwyca swoją architekturą, która do dziś dnia została świetnie zachowana. To również ukochane miasto Cristiano Ronaldo, którego koszulki z numerem 9 są na każdym rogu. Portugalczycy mają absolutnego hopla na punkcie piłki nożnej i swojego CR7. To również bardzo ciekawe miejsce pod kątem fotografii. Posiadając D7100 z teleobiektywem AF-S NIKKOR 28-300 mm f/3,5-5,6G ED VR można uchwycić tępo życia miasta, a wykorzystując szerokokątny obiektyw 18,5 mm f/2.8 w Coolpix A, można udokumentować architekturę miasta i jego różnorodność. Coolpix A jest bardzo mocnym aparatem, który jest schowany w korpusie kompaktu. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu można wedrzeć się niepostrzeżenie wszędzie tam, gdzie duży korpus, z długim obiektywem budzi powszechne poruszenie i ucieczkę od zdjęć. Trzymając w rękach „kompakt” nie zwracamy na siebie takiej uwagi, chociaż ten niepozorny aparat, może okazać się porządnym
narzędziem w rękach reportera ulicznego.
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
Główne cechy D7100
- Matryca CMOS w formacie DX o rozdzielczości 24,1 mln pikseli bez optycznego filtra dolnoprzepustowego pozwala rejestrować zdjęcia o doskonałej ostrości z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów.
- Procesor obrazu EXPEED 3 zapewnia szybkie przetwarzanie obrazu, wierne odtwarzanie kolorów i ulepszoną redukcję szumów.
- Czułość ISO w zakresie 100–6400 z możliwością zwiększenia do 25 600zapewnia doskonałe rezultaty przy słabym oświetleniu.
- Profesjonalny autofokus wykorzystujący 51 pól AF, w tym 15 czujników krzyżowych, zapewnia szybkie i dokładne ustawianie ostrości.
- Zdjęcia seryjne z szybkością 6 kl./s umożliwiają rejestrowanie dynamicznych scen w każdych okolicznościach.
- Tryb kadrowania 1,3x poszerza możliwości formatu DX dzięki takim opcjom, jak efekt superteleobiektywu, wyższa prędkość (do 7 kl./s) i autofokus ze zwiększonym pokryciem kadru.
- Funkcja nagrywania filmów Full HD D-Movie 1920 x 1080 z szybkością 24p/25p/30p do 50i/60i z doskonałą płynnością. Wysokiej jakości wizjer z pokryciem kadru wynoszącym około 100% i powiększeniem 0,94x.
- Jasny wyświetlacz LCD o szerokim kącie oglądania, przekątnej 8 cm (3,2 cala) i rozdzielczości 1229 tys. punktów.
- Ergonomiczny i poręczny korpus ważący tylko 675 g jest wyposażony w imponujący zestaw funkcji.
- Wytrzymały korpus z pokrywami ze stopu magnezu jest zabezpieczony przed działaniem pyłu i czynników pogodowych.
- Podwójne gniazdo kart pamięci SD pozwala na dalsze rejestrowanie w przypadku przepełnienia jednej karty, tworzenie kopii zapasowej oraz osobny zapis w formatach RAW i JPEG. 12. Tryb HDR (High Dynamic Range) łączy dwa zdjęcia wykonane podczas jednego zwolnienia migawki, tworząc obrazy o dużej szczegółowości w przypadku kontrastowych scen.
- Zdalne sterowanie — przejmij kontrolę nad bezprzewodowym robieniem zdjęć dzięki przekaźnikom bezprzewodowym WR-R10 i WR-T10 lub rozwijaj się, kontrolując ustawienia aparatu przy użyciu przekaźnika WR-1.
Zdjęcia wykonane aparatem COOLPIX A:
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
(fot. Łukasz Jurczak/WP.PL)
Główne cechy COOLPIX A:
- Matryca CMOS w formacie DX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli (23,6 x 15,6 mm) i wysokiej czułości zapewnia doskonałe zdjęcia o żywych kolorach, niskim poziomie szumów i płynnych przejściach tonalnych.
- Procesor przetwarzania obrazu EXPEED 2, typowy dla lustrzanek cyfrowych, umożliwia optymalizację wszystkich ustawień aparatu.
- Wysoka czułość ISO (100–6400) (z możliwością manualnego zwiększenia do odpowiednika 25 600 w przypadku użycia ustawienia Hi 2) umożliwia stosowanie krótszych czasów otwarcia migawki w celu zamrożenia ruchu oraz fotografowanie w bardzo słabym oświetleniu zastanym.
- Możliwość manualnego lub automatycznego ustawiania ostrości — pierścień ręcznego ustawiania ostrości umożliwia ręczne ustawianie ostrości oraz ręczną ingerencję również w trybie autofokusa.
- Współpraca z Wi-Fi — korzystając z opcjonalnego klucza Wi-Fi (WU-1a), można przesyłać do urządzenia inteligentnego* zdjęcia i filmy w wysokiej jakości za pomocą sieci bezprzewodowej Wi-Fi.
- Nagrywanie filmów Full HD (1080p) z prędkością 30, 25 lub 24 kl./s i z dźwiękiem stereofonicznym za pomocą wbudowanego mikrofonu stereofonicznego. Przetwarzanie danych w formacie RAW (NEF) — obsługa 14-bitowego formatu RAW (Nikon Electronic Format) z kompresją umożliwia przetwarzanie i korygowanie nieprzekształconych zdjęć w aparacie.
- Aktywna funkcja D-Lighting umożliwia uchwycenie większej liczby szczegółów w warunkach oświetlenia o wysokim kontraście. Udostępnia ona sześć różnych poziomów optymalizacji zdjęć.
- System Picture Control pozwala na dostosowanie ustawień kontrastu i koloru (Standardowe, Neutralne, Żywe, Monochromatyczne, Portret, Krajobraz lub Ustawienia osobiste) do danej sytuacji.
- Pokrętło trybu pracy z ręcznymi trybami ekspozycji (P/S/A/M) i dwoma trybami użytkownika pozwala błyskawicznie przywołać ulubione ustawienia aparatu.
- Menu retuszu zapewnia możliwość szybkiego uatrakcyjnienia zdjęć przy użyciu szerokiej gamy efektów filtrów.
- Współpraca z opcjonalnym odbiornikiem GPS (GPS-1) zapewnia możliwość rejestrowania dokładnej lokalizacji (szerokości i długości geograficznej) miejsca wykonania zdjęcia w formie „geotagu”.
- Pierścień pośredni UR-E24 umożliwia uzyskanie różnorodnych efektów za pomocą filtrów (46 mm) mocowanych na obiektywie lub użycie osłony przeciwsłonecznej (HN-CP18) zapobiegającej powstawaniu flar i odblasków.