Trwa ładowanie...

Niscy mężczyźni częściej popełniają samobójstwa

Niscy mężczyźni częściej popełniają samobójstwaŹródło: Jupiterimages
d40f1c9
d40f1c9

Im niżsi mężczyźni, tym więcej wśród nich samobójców. Każde 3 centymetry wzrostu więcej oznacza 9- procentowy spadek ryzyka, że mężczyzna targnie się na swoje życie.

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych (m.in. na temat daty urodzin, wzrostu i przyczyn ewentualnego zgonu), zebranych w grupie prawie 1,3 mln szwedzkich poborowych z lat 1968-99.

Kiedy porównali je z danymi dla ogólnej populacji okazało się, że wśród najniższych mężczyzn było dwukrotnie więcej samobójstw, niż wśród ich rówieśników z grupy o najwyższym wzroście. To nasuwa przypuszczenie, że te czynniki, które w wpływają na wzrost i rozwój dziecka, mogą także kształtować jego przyszłe skłonności samobójcze - napisali autorzy pracy na łamach pisma "American Journal of Psychiatry".

d40f1c9

Niektórzy badacze sugerowali wcześniej, że związek ten może wynikać w dużym stopniu z kiepskich warunków socjo-ekonomicznych rodziny, w której dziecko dorasta. Najnowsza analiza nie potwierdziła jednak, by dochody rodziców i ich pozycja społeczna mogły wywierać tu znaczący wpływ.

Ryzyko samobójstwa nie było też wyraźnie związane z rokiem urodzenia, wykształceniem badanych, ich pozycją społeczno-ekonomiczną, stanem cywilnym ani nawet historią chorób psychicznych przed poborem do wojska.

Jak tłumaczy prowadzący badania dr Patrik K. E. Magnusson, na powolny wzrost dziecka mogą natomiast w pewnym stopniu wpływać stres psychiczny i kłopoty rodzinne, doświadczone w dzieciństwie, a te same czynniki - jak wynika z badań - mają również wpływ na rozwój skłonności samobójczych.


"Może to być np. fakt, że niscy mężczyźni częściej spotykają się ze swego rodzaju stygmatyzacją lub dyskryminacją, które mogą nasilać ich skłonności samobójcze" - konkluduje.

(PAP) jjj/ reo/

d40f1c9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40f1c9