Trwa ładowanie...
14-04-2015 07:44

Niski wzrost zwiększa ryzyko chorób serca

Niski wzrost zwiększa ryzyko chorób sercaŹródło: Shutterstock.com
d2dunqa
d2dunqa

Zła wiadomość dla osób o przeciętnym wzroście. Okazuje się, że bycie niskim może być nie tylko problematyczne, jeśli chodzi o kontakty towarzyskie i funkcjonowanie w społeczeństwie, które od wieków "promuje" osoby wysokie, ale ma również szereg skutków zdrowotnych. Niski wzrost jest wprost powiązany z wyższym ryzykiem chorób kardiologicznych. Czy zbyt niski wzrost to większe zagrożenie zawałem?

Zależności między wzrostem a stanem zdrowia trafiły pod lupę naukowców nie pierwszy raz. Statystycznie osoby o przeciętnym wzroście częściej niż wysokie zmagają się z problemami kardiologicznymi, nadciśnieniem oraz chorują na cukrzycę. Uczeni nie byli jednak w stanie wprost powiązać tych dolegliwości ze wzrostem, ponieważ w grę wchodził szereg innych czynników: masa ciała, styl życia, nałogi, dieta.

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Lecester brytyjscy uczeni postanowili skupić się na profilu genetycznym, licząc, że rozwiązanie zagadki przykrych dla osób niskich zależności, kryje się właśnie w genach. Naukowcy zgromadzili dane dotyczące 65 000 osób z całego świata, które zmagają się z problemami kardiologicznymi. Dwie trzecie badanych przeszła już jeden zawał. Następnie uczeni porównali dane z informacjami dotyczącymi 128 000 innych osób.

Okazało się, że ryzyko chorób serca rośnie z każdym centymetrem wzrostu mniej - i to dosłownie. W przypadku miażdżycy ryzyko zachorowania wzrasta aż o 13,3 procenta na każde 6,5 centymetra wzrostu mniej. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że dwa geny związane z kontrolą cholesterolu oraz innych tłuszczy we krwi odpowiadają również za wzrost.

d2dunqa

Uczeni zastanawiają się również, czy powodem zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca u osób niewysokich nie jest również to, że ich naczynia krwionośne są mniejsze, stąd łatwiejsze do zablokowania przez tłuszczowy czopek. Takie wytłumaczenie ma jednak kilka istotnych wad - wszak kobiety z reguły mają mniejsze arterie od mężczyzn, ale ryzyko problemów kardiologicznych jest u nich statystycznie niższe.

Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że by skutecznie obniżyć ryzyko chorób serca, kluczowy jest zdrowy styl życia. Choć na swój wzrost nie mamy zbyt wielkiego wpływu, wciąż możemy kształtować swoją dietę, uprawiać sport, czy ograniczać nałogi - ogółem, im jesteśmy niżsi, tym powinniśmy zdrowiej żyć. - Osoby bardzo niskie powinny być bardziej zdyscyplinowane, jeśli chodzi o swój styl życia, i powinny mieć na oku czynniki zwiększające ryzyko - podsumowuje jeden z autorów badań.

Zobacz także:

((video_player http://get.wp.tv/?

mid=1635130&ast=yes&s=1 false))

d2dunqa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dunqa