ycipk-sfic84
Materiał Partnera
gry

Nowa generacja konsol – czy granie w 8K stanie się faktem?

Tegoroczne targi E3 (Electronic Entertainment Expo) raczej nie zapiszą się do historii jako te najciekawsze, ale z pewnością rozbudzą pytania o przyszłość nowej generacji konsol. Microsoft zapowiedział Xbox Scarlett, która – podobnie jak PlayStation 5 – ma gwarantować obsługę rozdzielczości 8K. Czy to oznacza, że gracze będą mogli bawić się w takiej rozdzielczości?
Podziel się
Nowa generacja konsol – czy granie w 8K stanie się faktem?
(Materiały prasowe)
ycipk-sfic84

8K – technologia dopiero raczkująca

Oczywiście wydaje się słuszne, że Microsoft i Sony implementują przyszłościowe rozwiązania. Jednocześnie trzeba jednak spojrzeć na wszystko chłodnym okiem: technologia 8K jest dopiero raczkującym tworem i minie jeszcze sporo czasu, zanim na dobre zagości w naszych domach. Wydaje się wręcz, że nawet czas trwania kolejnej generacji konsol może na to nie wystarczyć.

Jak na razie bowiem rynek w żaden sposób nie jest przystosowany do odbioru takiego standardu. Telewizory 8K to dosłownie garstka modeli z ekstremalnie wysokiej półki, takich jak QLED Q950R Samsung, czy LG produkowany w technologii OLED. Na horyzoncie widać też odbiorniki Sony, Philips czy Huawei. Tanio jednak nie jest…

ycipk-sfic84

QLED Q950R 8K? Szykuj mały majątek…

Ceny telewizorów 8K potrafią zwalić z nóg. Jeżeli chciałbyś pograć na telewizorze Samsung, np. za model QLED Q950R – przy przekątnej ekranu 75” – zapłacisz ok. 29 999 zł. Wydaje się dużo? To uwaga: modele o większych przekątnych kosztują jeszcze więcej! Ta informacja może być szokująca dla użytkowników, zwłaszcza, że do tej pory zaawansowane modele 4K, jak np. LG 55SM9800 kosztowały ok. 8 999 zł.

I choć z całą pewnością technologia ta z roku na rok będzie tanieć, przynajmniej przez kilka lat będzie poza zasięgiem zwykłego zjadacza chleba. A kiedy już telewizory te potanieją, nie będzie to przecież oznaczało, że konsumenci od razu zaczną wymieniać swoje stare telewizory 4K na te o większej liczbie pikseli.

Czy granie w 8K będzie możliwe?

ycipk-sfic84

Nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji konsol firm Sony czy Microsoft, dywagacje na temat ich realnej mocy obliczeniowej musimy więc odsunąć na bok. Jednak już teraz możemy ostudzić swoje emocje i powiedzieć sobie wprost: nowa generacja konsol nie będzie w stanie raczyć nas grami wysokobudżetowymi w rozdzielczości 8K.

Skąd taki pogląd? Ponieważ nawet najmocniejsza konsola obecnej generacji – Xbox One X – ma problem z wyświetlaniem grafiki w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę (mowa o grach AAA). Trudno przypuszczać, by skok wydajnościowy był aż tak olbrzymi i pozwalał na grę w rozdzielczości 8K. Chyba, że mówimy tu tylko o „małych” tytułach, nie posiadających dużych wymagań w zakresie mocy obliczeniowej

Na czym skupią się obecne generacje konsol?

Najrozsądniejszym podejściem wydaje się przełamanie dwóch magicznych barier: naturalne wyświetlanie rozdzielczości 4K w grach i prezentowanie ich w wysokiej płynności 60 FPS. Wprawdzie według zapowiedzi konsole mają wyświetlać gry nawet z częstotliwością 120 FPS, nie sądzę jednak, by było to możliwe w przypadku wysokobudżetowych produkcji prezentowanych w rozdzielczości 4K.

ycipk-sfic84

Ponadto, już teraz twórcy konsol deklarują obsługę popularyzowanego ray tracingu – czyli technologii odpowiedzialnej za realistyczne generowanie promieni świetlnych. Już w tym miejscu wydaje się, że moc nowych konsol i tak będzie musiała być olbrzymia, by podołać tym kilku zadaniom jednocześnie. Póki co nie widać tu zapasu mocy na granie w 8K.

A może jednak…?

Nie powinniśmy więc nadinterpretować zapowiedzi firm Microsoft i Sony i liczyć na granie w 8K w najbliższej przyszłości. Obsługa 8K będzie tutaj oznaczała przede wszystkim wyświetlanie filmów w tej rozdzielczości. Wciąż pozostaje to technologia nieco dalszej przyszłości, a póki telewizory typu będą kosztowały tak duże pieniądze, nie ma mowy o rozwoju konsol w tym kierunku.

Polub WP Facet

ycipk-sfic84

ycipk-sfic84
ycipk-sfic84