Nowe technologie w leciwym samochodzie? To możliwe z tymi gadżetami
Choć polski park maszyn z roku na rok młodnieje, to po naszych drogach nadal porusza się wiele samochodów z czasów, kiedy takie udogodnienia jak radio z ekranem dotykowym i nawigacją czy kamera cofania były zarezerwowane dla aut ze znacznie wyższej półki. Teraz nawet małe hatchbacki potrafią być wyposażone tak, że właściciele limuzyn z dawnych lat mogą się nabawić kompleksów. Na szczęście jest sposób, by nadążyć za technologicznym wyścigiem i mieć nowoczesne technologie nawet w samochodzie sprzed 15 czy 20 lat.
14.04.2023 14:00
Radio z ekranem dotykowym i możliwością podłączenia smartfona, czujniki i kamera cofania, wbudowana nawigacja – te gadżety można spotkać już nawet w samochodach niższej klasy, które dotychczas nie kojarzyły się z tego typu technologiami. Prawda jest jednak taka, że po naszych drogach nadal porusza się wiele aut, które mają 15 lat i więcej, ale ich właściciele również mogą skorzystać z nowoczesnych elektronicznych gadżetów. Co prawda wymaga to zainwestowania pewnej kwoty pieniędzy, ale sprzęt ten spowszedniał na tyle, że spokojnie można zamknąć się w kwocie 2, a nawet 1 tys. zł.
Radio z obsługą smartfona
Zacznijmy od centrum samochodowej rozrywki, a więc od radioodtwarzaczy. Kupując taki sprzęt, należy najpierw określić, ile mamy miejsca w samochodzie. Na rynku są radia o rozmiarze 1 DIN i 2 DIN. Pod tymi tajemniczymi pojęciami kryje się norma określająca rozmiar wnęki na radio. Według międzynarodowej normy ISO 7736 1 DIN oznacza wnękę o wielkości 180 x 50 mm.
Taki standard jest przyjęty zarówno w nowych, jak i starych samochodach. Na szczęście właściciele samochodów z pojedynczą wnęką na radio mają ratunek w postaci odtwarzaczy o rozmiarze 1 DIN z wysuwanym ekranem. Przy okazji takie rozwiązanie będzie w mniejszym stopniu przykuwało wzrok amatorów cudzej własności.
Jakie jeszcze funkcje powinno mieć nowoczesne radio samochodowe? Oczywiście obsługę multimediów. Tu można pójść w aż trzech kierunkach. Pierwszy to radio z systemem Android, drugi to możliwość odtworzenia na wyświetlaczu pulpitu telefonu, a trzecia to obsługa Android Auto i Apple CarPlay. Przydatną funkcją jest też możliwość odtworzenia obrazu z kamery cofania. Audiofile z pewnością zwrócą uwagę na obsługiwaną ilość kanałów, moc oraz możliwości w zakresie podłączenia wzmacniacza.
Kamera cofania
Obecnie przepisy unijne wymuszają na producentach samochodów montaż czujników parkowania lub kamer pozwalających na obserwację otoczenia samochodu podczas wykonywania manewrów na parkingu. W starszych samochodach można zastosować akcesoryjną kamerę cofania i tu wszystko zależy od możliwości, chęci i wyobraźni.
Na rynku są zarówno kamery podłączane do instalacji samochodowej, jak również takie z zasilaniem bateryjnym. Mogą być zintegrowane z ramką tablicy rejestracyjnej lub stanowić osobny element, który możecie umieścić według własnych upodobań i potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest podpięcie kamery do instalacji elektrycznej samochodu i oczywiście do multimedialnego radioodtwarzacza.
Przy zakupie kamery warto zwrócić uwagę na to, czy jest wodoodporna oraz na rozdzielczość obrazu, choć tu w zupełności wystarczy 720p. Istotny jest też kąt widzenia i tu warto stosować zasadę im szerszy, tym lepiej, bo wtedy możecie łatwiej dostrzec potencjalne zagrożenia.