Nowe życie starego komputera. Ten tani trick przyspieszy każdy sprzęt

Choć zakup nowego komputera nie jest problemem, ponieważ ceny sprzętu zaczynają się już w okolicach 1 tys. zł, to jednak nie zawsze da się taki wydatek zmieścić w domowym budżecie. Dodatkowo niektórzy łatwo gubią się w gąszczu informacji o konfiguracjach i nowinkach technicznych. Tymczasem jest jeden prosty trick, dzięki któremu można niewielkim kosztem sprawić, że komputer zyska drugie życie. Co należy zrobić?

Wymiana dysku HDD na SSD kosztuje niewiele, a robi dużą różnicę
Wymiana dysku HDD na SSD kosztuje niewiele, a robi dużą różnicę
Źródło zdjęć: © Unsplash | Malte Helmhold

14.02.2023 15:22

Obecnie standardem w komputerach stacjonarnych i przenośnych stały się dyski SSD, a wcześniej przez dziesięciolecia królowały talerzowe dyski twarde HDD. To właśnie w komputerach z takimi dyskami można zaobserwować spadek wydajności, nawet jeśli mamy konfigurację na tyle mocną, że dotychczas pozwalała na płynną pracę. Wynika to z budowy dysków HDD, które składają się z wirującego talerza lub zespołu talerzy oraz głowic elektromagnetycznych, które umożliwiają zapis i odczyt danych. Historia tych dysków sięga lat 50. ubiegłego stulecia, a budowa i sposób działania zawsze były tu słabym punktem.

Dlaczego komputer zwalnia?

Jest wiele powodów, dla których dysk HDD działa wolniej. Dane są umieszczone na ścieżkach, które są odczytywane przez głowicę. Jeżeli zgromadzimy zbyt dużo danych, to system plików potrzebuje więcej czasu na ich znalezienie. Ze względu na swoją budowę dyski twarde są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Tu można wymienić uszkodzenie głowicy, magnesów, talerzy, elektroniki, pasków napędowych czy płytek drukowanych. Już sam fakt nieodpowiedniego przenoszenia komputera może sprawiać, że dysk powoli zacznie ulegać degradacji i ostatecznie nasz sprzęt zacznie się ślimaczyć. Wtedy sięga się po takie metody jak defragmentacja dysku lub jego sformatowanie i postawienie systemu operacyjnego na nowo.

Dlaczego warto kupić dysk SSD?

Dyski SSD wykorzystują pamięć flash, która jest znacznie szybsza niż tradycyjne talerze magnetyczne i brak elementów mechanicznych przekłada się na wydłużoną żywotność. Dodatkowo dyski SSD są lżejsze i o wiele lepiej znoszą przenoszenie. Przyjmuje się, że mogą sprawnie działać nawet przez 10 lat. Dane są zapisywane na kościach pamięci, a w twardych dyskach prędkość zapisu jest ograniczana przez prędkość obrotową talerzy. Prędkość odczytu dysków SSD może wynosić nawet 7500 MB/s, a zapisu – 6850 MB/s.

Jak wybrać dysk SSD?

Kwestia pojemności jest tematem na tyle indywidualnym, że ciężko będzie tutaj cokolwiek doradzić. Zamiast tego skupimy się na interfejsie dysku. W starszych komputerach stosowano standard SATA, który ma trzy odsłony. Warto wiedzieć, że dysk w standardzie SATA III będzie współpracował z płytą główną w standardzie SATA II i SATA I. Można natomiast zaoszczędzić na prędkości dysku, mając w pamięci, że standard SATA III zapewnia przepustowość na poziomie do 600 MB/s. To oznacza, że nie trzeba szaleć z maksymalną prędkością odczytu oraz zapisu i wybrać nieco wolniejszy dysk, ale za to bardziej pojemny. Nawet w takim przypadku wymiana dysku z HDD na SSD przyniesie mocno odczuwalną poprawę prędkości działania komputera.

Źródło artykułu:WP Facet
porady konsumenckiessddysk ssd
Wybrane dla Ciebie