Nowości w telewizji naziemnej! DVB‑T2 nadchodzi
Już niedługo czeka nas prawdziwa rewolucja w systemie telewizji naziemnej. Rozpocznie się stopniowe (acz długo wyczekiwane) zastępowanie dotychczasowej technologii DVB-T jej nowszą, nowocześniejszą i bardziej wydajną generacją – DVB-T2. O co chodzi ze zmianami i co oznaczają one dla odbiorców?
26.10.2021 15:48
DVB-T2 – szybciej i lepiej
Jeśli chodzi o telewizję naziemną, standard technologii wykorzystywanej do przesyłu ma bezpośrednie przełożenie na jakość tego, co widzimy na ekranach telewizorów. Wykorzystywana do tej pory technologia DVB-T2 to standard cyfrowego przesyłu danych audiowizualnych – w naszym kraju działający od 2013 roku. Oparty jest on o kompresję danych za pomocą standardu MPEG-2 lub MPEG-4. Istotnym jej ograniczeniem jest brak możliwości przesyłu w rozdzielczościach większych niż HD i FHD.
DVB-T2 to istotna zmiana – technologia pozwala na lepsze wykorzystanie pasma oraz znacznie bardziej efektywną kompresję HVEC. W paśmie o szerokości 8 MHz możliwe będzie przesyłanie do 40 Mb/s (w porównaniu do zaledwie 24,88 Mb/s przy wykorzystaniu DVB-T). Efektem będzie możliwość przesyłu większej liczby kanałów w jednym multipleksie, w tym kanałów nadających w rozdzielczości 4K / Ultra HD.
DVB-T2 – co z telewizorem?
Wprowadzenie nowego standardu wiąże się z nieco wyższymi wymaganiami sprzętowymi. Nowsze telewizory wyposażone są w tunery zapewniające odbiór DVB-T2 – jest duża szansa, że zmiany standardu właściciele nowoczesnych Smart TV nawet nie zauważą. Wprowadzenie nowego standardu może być jednak świetną okazją do wyboru nowego sprzętu, który umożliwi docenienie wszystkich zalet rozdzielczości 4K. Poniżej kilka propozycji, które na nowy standard gotowe są na pewno
LG 65A13LA 65" OLED 4K
Telewizor z wyświetlaczem OLED UHD/4K (3840 x 2160 px), o przekątnej 65 cali, z częstotliwością odświeżania 50 Hz. Wspierany przez procesor α7 Gen4 AI 4K oraz system webOS 6.0 zapewnia niesamowitą rozrywkę dla całej rodziny zarówno podczas oglądania, jak i grania. Technologia OLED, wykorzystująca organiczne, samoświecące piksele, pozwala na osiągnięcie niespotykanych efektów wizualnych, głębi kolorów, nieskończonego kontrastu i idealnej, głębokiej czerni. Zastosowany w telewizorze procesor wykorzystuje algorytmy uczenia głębokiego, aby na bieżąco analizować treści wyświetlane na ekranie i optymalizować ustawienia tak, by wykorzystać maksimum możliwości sprzętu. Wykorzystany zestaw rozwiązań technologicznych gwarantuje płynny obraz niezależnie od dynamiki ruchów. Co ważne – dzięki zastosowaniu technologii ograniczających migotanie ekranu i emisję światła niebieskiego nasze oczy męczą się dużo mniej.
SAMSUNG QE65Q77A 65" QLED 4K
65-calowy telewizor Samsung, z wyświetlaczem UHD / 4K (3820 x 2160 px), opartym o technologię QLED – kwantowej kropki. Wydajny procesor AI Quantum 4K wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia w celu optymalizacji wyświetlanych treści. Dual LED odpowiada za wyraźniejszy kontrast i głębsze kolory - funkcja ta dopasowuje temperaturę koloru w zależności od oglądanej treści. Konstrukcja ekranu zapewnia szeroki kąt widzenia i idealną widoczność pod niemal każdym kątem. Funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem Lite z wbudowanym system głośników (2.0) gwarantuje kinowe wręcz doznania. Dodatkowo koniec z przeszkadzającymi dźwiękami tła - zostaną one wychwycone przez Aktywny Wzmacniacz Głosu, który następnie wzmocni dźwięk dialogów w oglądanym materiale. Za czysty, ostry obraz nawet przy dynamicznych ujęciach odpowiada zaawansowany Upłynniacz Ruchu+. Dzięki funkcji Multi View można jednocześnie oglądać treści z kilku urządzeń (np. z podłączonego smartfona) na jednym ekranie.
SONY XR65X90JAEP 65" LED 4K
Sony Bravia – Smart TV oparty o system Android TV, z ciekłokrystalicznym ekranem UHD / 4K o przekątnej 65 cali. Szeroka paleta barw generowanych przez telewizor to zasługa technologii Triluminos Pro. Motion Clarity odpowiada z kolei za mniejsze rozmazanie i większą płynność ruchu nawet podczas najbardziej dynamicznych scen. Głębia barw, realizm obrazu, optymalny kontrast (dzięki XR Contrast Booster. Full Array oraz HDR Remaster) to cechy charakterystyczne tego modelu wyposażonego w technologię Dolby Vision – jak również odświeżanie obrazu w częstotliwości 120 Hz. Technologia Dolby Atmos zadba o to, by dźwięk był realistyczny i dosłownie otaczał widza tak, by zaoferować kinowe wrażenia w domowym zaciszu. Funkcja Voice Zoom poprawia słyszalność głosu ludzkiego bez zwiększania głośności.
PHILIPS 55OLED705 55" OLED 4K
OLED – czyli technologia organicznych, samo świecących pikseli – tym razem zastosowana przez firmę Philips, oferującą 55-calowy telewizor z ekranem UHD / 4K (3840 x 2160 px). OLED to bardziej żywe i głębsze kolory, głęboka czerń i wysoki kontrast – dodatkowo w tym modelu wspierane przez HDR. Zastosowanie technologii Ambilight gwarantuje dodatkowe doznania podczas oglądania telewizji, grania w ulubione gry czy też słuchania muzyki. Ambilight to inteligentne diody LED rozmieszczone wokół telewizora, które zmieniają kolor podświetlenia, dostosowując parametry do obrazu wyświetlanego na ekranie. Najwyższa jakość obrazu i dźwięku to zasługa wykorzystania technologii Dolby Vision i Dolby Atmos. Całością zawiaduje wydajny procesor Philips P5.
TCL 55C728 55" QLED 4K
Smart TV, oparty o system Android TV, stworzony z myślą o wszechstronności – to TCL, z 55-calowym ekranem UHD / 4K, z odświeżaniem z częstotliwością 100 Hz. Dzięki takiej częstotliwości możemy cieszyć się szybko poruszającymi się grami sportowymi i filmami akcji bez migotania i zacinania - to po prostu płynny obraz bez wad. Zastosowanie technologii kropek kwantowych odpowiada za szeroką paletę barw, ich głębię i kontrast. HDR PREMIUM oraz Dolby Vision HDR zapewniają olśniewającą jasność, wyjątkową rozdzielczość i żywe kolory. 360-stopniowy immersyjny przestrzenny dźwięk to zasługa wykorzystania technologii Dolby Atmos. Telewizor wyposażony został w Google Home oraz Asystenta, które ułatwiają obsługę i zapewniają sterowanie głosowe. Telewizor TCL QLED TV 55C728 został zwycięzcą nagrody EISA w kategorii BEST BUY TV 2021-2022.
Nowy standard – nowa jakość
Wprowadzenie DVB-T2 może stać się okazją do wymiany starszego modelu telewizora. Poza tym, umówmy się, popularne powiedzenie głosi, że nie ma czegoś takiego jak "zbyt duży telewizor" – a czy można lepiej docenić wyraziste i głębokie barwy, serwowane w rozdzielczości 4K, niż na ekranie nowego, 65-calowego telewizora?