Trwa ładowanie...
d3hv57i

Nóż czy scyzoryk. Co lepiej sprawdzi się podczas wypadu survivalowego

Planując wypad na łono natury warto zabrać ze sobą kilka przydatnych akcesoriów. Najważniejszy będzie specjalny nóż lub scyzoryk, który przyda się podczas najważniejszych czynności obozowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Scyzoryki to już za mało, jest lepsza opcja
Scyzoryki to już za mało, jest lepsza opcja (Shutterstock.com)
d3hv57i

Poniżej znajdziesz kilka sprzętów, które warto mieć w zanadrzu podczas wyjazdu. Duża wytrzymałość to podstawa, ale liczy się również wszechstronność.

Nóż dla trapera

Odpowiednie ostrze to niezastąpiony przyjaciel podczas wykonywania wszelkich czynności obozowych. Przygotowywanie posiłku, schronienia czy nawet stosu ogniskowego byłoby bardzo utrudnione, gdyby nie profesjonalny nóż. Ostrze myśliwskie, robocze, kukri czy maczeta mają swoje mocne i słabe strony. Oczywiście nie ma noża idealnego, każdy sprawdzi się w innych zadaniach. Maczeta nie poradzi sobie z oprawianiem zwierzyny, a niewielki majcher nie sprawdzi się jako narzędzie do przedzierania się przez gęste chaszcze. Warto więc zabrać ze sobą kilka narzędzi obozowych, by praca przebiegała sprawniej.

Dobry nóż myśliwski wiele razy wyciągnie cię z opresji Pixabay.com
Podziel się
d3hv57i

Nowoczesne scyzoryki

Nawet najlepszy nóż nie poradzi sobie ze wszystkimi pracami. Wybierając się na weekend za miastem lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność, ale nie możesz przecież zabrać ze sobą całej skrzynki z narzędziami. Wystarczy poręczny multitool, który przyda się podczas typowych biwakowych czynności. Począwszy od standardowego wyposażenia, takiego jak otwieracz do konserw i butelek, aż po wbudowany kompas czy zestaw kluczy.

Największe scyzoryki mają nawet kilkadziesiąt narzędzi i są na tyle rozbudowane, że trudno zmieścić je w kieszeni. To sprzęt przeznaczony głównie dla kolekcjonerów, wyposażony jest w kilka rodzajów ostrzy, śrubokrętów, pił i otwieraczy. Istnieje jednak sposób na połączenie stosunkowo dużej funkcjonalności z kompaktowym kształtem. Scyzoryki w kształcie kombinerek wykonane z wysokiej jakości metalu są niedrogie, a przy tym bardzo poręczne. Warto mieć je w kieszeni lub skrzynce z narzędziami.

d3hv57i

Postęp technologiczny nie mógł ominąć multitooli, obecnie można spotkać sprzęt wyposażony w szereg przydatnych akcesoriów takich jak karta pamięci czy odtwarzacz multimedialny. Takie scyzoryki są odpowiednio droższe od innych modeli, ale rekompensują to większą funkcjonalnością. W internecie znajdziesz również kilka sprzętów dedykowanych konkretnym grupom odbiorców, na przykład specjalny multitool dla kierowcy wyposażony w bezpieczny nóż do przecinania pasów, miernik ciśnienia powietrza w oponach czy zbijak do szyb.

Podpowiadamy, co zabrać ze sobą na wyprawę 123RF
Podziel się

Scyzoryk nie tylko na biwak

Multitoole sprawdzą się również w warunkach domowych. Regulowany klucz francuski pomoże przy dokonywaniu części napraw, podobnie jak zestaw kilku śrubokrętów płaskich i krzyżakowych. Niewielka, ale za to bardzo jasna latarka przyda się natomiast podczas pracy w ciemnych pomieszczeniach.
Największą zaletą scyzoryka jest to, że możesz zabrać go ze sobą wszędzie, gdzie może być pomocny. To oznacza, że musi być niewielki i poręczny. Multitool w formie niewielkiej karty, przypominającej tę bankomatową możesz z powodzeniem włożyć do portfela. Prostokątna obudowa kryje wiele przydatnych akcesoriów takich jak niewielkie ostrze, zestaw śrubokrętów czy lupa, która pozwoli rozpalić ogień nawet wtedy, gdy nie będziesz mieć pod ręką zapałek lub zapalniczki.

d3hv57i
d3hv57i

Podziel się opinią

Share

d3hv57i

d3hv57i