Nóż dla survivalowca. Ostrza stałe i składane
Ostrze na wypad survivalowy powinno być zarówno wytrzymałe, jak i praktyczne. Liczy się nie tylko wielkość albo metal, z którego wykonano nóż, ale również sama konstrukcja. Część survivalowców decyduje się na noże składane, podczas gdy inni wybierają wyłącznie ostrza z rękojeścią stałą.
18.06.2020 | aktual.: 19.06.2020 09:14
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
Wybór nie jest prosty. Każdy rodzaj noża sprawdzi się inaczej w różnych warunkach i przyda się podczas wykonywania innych prac. Aby mieć pewność, że podczas wypadu survivalowego nie spotka cię przykra niespodzianka, lepiej dobrze się zastanów przed wyborem ostrza i postaw na bardziej wytrzymałą opcję.
Wygoda i prostota
Za wyborem noża składanego przemawia przede wszystkim wygoda. Możesz wrzucić nóż do torby, plecaka czy nawet kieszeni bez żadnych obaw, nie potrzebujesz do tego specjalnego pokrowca. Najważniejszy przy wyborze jest typ blokady, który odpowiada za to, jak bezpieczne w użytkowaniu będzie ostrze. Najstarszym znanym, a przy tym najbardziej popularnym typem, jest blokada tylna. W grzbiecie rękojeści umieszcza się dźwignię, która po otwarciu noża blokuje się, uniemożliwiając powrót do poprzedniego stanu. Same noże są tak proste w użytkowaniu, że z powodzeniem otworzysz je i zamkniesz jedną ręką.
Pamiętaj o konserwacji
Pamiętaj jednak, że o ile sama blokada jest bardzo wytrzymała, to część mechanizmu ukryta pod obudową wymaga należytej konserwacji po każdym użyciu. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą przyczynić się do zepsucia mechanizmu lub zniszczenia ostrza. Dlatego pamiętaj, że zanim złożysz nóż, powinieneś dokładnie go wyczyścić. Oczywiście trudno wyobrazić sobie obozowe prace, podczas których mechanizm się nie zabrudzi, najważniejsze jest jednak, by po skończonym dniu lub wypadzie odpowiednio go zakonserwować i wyczyścić przy pomocy specjalnych wyciorów.
Praktyczne ostrza stałe
Niezależnie od tego, jaką blokadę ma nóż, bardziej wytrzymałe na przeciążenia okazują się modele z głownią stałą. Podczas obróbki twardych materiałów, np. ciosania drewna w celu pozyskania wiórów na podpałkę, ostrze może się mocno naprężyć. Również gdy używasz noża do podważania czy otwierania, jest on narażony na pęknięcie.
Zwykłe ostrze może nie wytrzymać naprężenia, dlatego warto zdecydować się na nóż w wersji full tang. Zarówno jego ostrze, jak i rękojeść są wykonane z jednego kawałka stali węglowej lub nierdzewnej, którą następnie oblano tworzywem. Dzięki temu nóż nie złamie się nawet po kilku latach użytkowania, a w razie potrzeby możesz zmienić rękojeść na wykonaną z bardziej przylegającego do dłoni materiału. Warto wypróbować takie rozwiązanie, jeśli wybierasz się do lasu na dłuższy czas i nie możesz ryzykować, że twoje podstawowe narzędzie pracy odmówi posłuszeństwa.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.