ycipk-4giu1j

Nóż, scyzoryk lub maczeta. Warto zabrać je ze sobą do lasu

Wyprawa survivalowa to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących. Umiejętności to tylko połowa sukcesu, liczy się również dobry sprzęt. Sprawdź, co warto zabrać ze sobą w dzicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niepozorny scyzoryk to niejedyne wielofunkcyjne narzędzie, które warto mieć przy sobie
Niepozorny scyzoryk to niejedyne wielofunkcyjne narzędzie, które warto mieć przy sobie (123RF)
ycipk-4giu1j

Podpowiadamy, co zabrać ze sobą na wyprawę survivalową, a także jakie narzędzia sprawdzą się podczas standardowych czynności obozowych. Jeśli chcesz zabrać ze sobą tylko jedno z nich, dobrze przemyśl swoją decyzję.

Nóż jako uniwersalne narzędzie

ycipk-4giu1j

Uznaje się, że nóż jest jedyną rzeczą, której potrzebuje doświadczony survivalowiec. Z jego pomocą możesz przygotować drewno na opał, zbudować prowizoryczne schronienie przed deszczem, oprawić zwierzynę i wykonywać inne delikatne czynności.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze ostrze nie sprawdzi się idealnie w każdej sytuacji. Oczywiście dobrze naostrzony nóż ze stali węglowej lub nierdzewnej poradzi sobie nawet z grubszymi konarami, jednak zajmie to o wiele więcej czasu, a także sporego nakładu energii. To narzędzie przeznaczone przede wszystkim do precyzyjnych prac wymagających dużego skupienia.

ycipk-4giu1j
Pixabay.com
Podziel się

Maczeta i kukri

Narzędziem, które rozwiąże większość problemów noża będzie sprzęt dużego kalibru, maczeta albo kukri. Choć niektórzy znawcy tematu mogą spierać się z tym, że narzędzia te nie są przeznaczone na polskie warunki, to jednak znajdą zaskakująco wiele zastosowań.

ycipk-4giu1j

Przede wszystkim zgodnie ze swoimi podstawowymi zastosowaniami, maczeta służy przede wszystkim do przedzierania się przez chaszcze, przecinania krzaków, karczowania, a także przygotowywania drewna na opał. Poradzi sobie z większością prac obozowych, które zamiast precyzji wymagają sporej siły. Prosty kształt ostrza sprawia, że łatwiej utrzymać je w dobrej kondycji. Wykrzywione kukri to sprzęt dla profesjonalistów i osób, które mają doświadczenie w ostrzeniu zakrzywionych noży.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by podejść do sprawy jeszcze bardziej poważnie i zaopatrzyć się w niewielki toporek. Możesz z powodzeniem przymocować go do paska i mieć przy sobie zawsze, w razie potrzeby. Większy zamach i łatwość w rozłupywaniu sprawią, że przyda się podczas prac wymagających wzmożonego wysiłku.

ycipk-4giu1j

Scyzoryk dla biwakowicza

To sprzęt przeznaczony dla zdecydowanie szerszej grupy odbiorców czyli tych, którym wypad za miasto kojarzy się raczej ze spokojnym biwakiem w gronie najbliższych i nie zamierzają na przykład samodzielnie polować, a tym bardziej oprawiać zwierzyny. Przyda im się natomiast poręczny otwieracz do konserw czy butelek, niewielki nóż do ostrzenia patyków czy pilnik.

Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-4giu1j

Taki sprzęt stanowi również doskonałe uzupełnienie wędkarskiego ekwipunku. Miniaturowa, diamentowa ostrzałka do haczyków, szczypce do cięcia żyłki czy szpikulec do luzowania wiązania przyda się każdemu, kto poluje na grubą rybę. Chropowata, antypoślizgowa okładzina sprawia, że możesz pewnie korzystać z narzędzia nawet wtedy, gdy masz mokre ręce.

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4giu1j

ycipk-4giu1j
ycipk-4giu1j