HobbyNoże jako inwestycja. Z wiekiem zyskują na wartości

Noże jako inwestycja. Z wiekiem zyskują na wartości

Kolekcjonowanie to nie tylko interesujące hobby, ale również pomysł na biznes. Nie tylko dzieła sztuki zyskują z czasem na wartości. To samo dotyczy starych monet, płyt winylowych lub na przykład noży. Te ostatnie to piękna i praktyczna inwestycja w przyszłość.

Noże jako inwestycja. Z wiekiem zyskują na wartości
Źródło zdjęć: © iStock.com

16.09.2019 | aktual.: 16.09.2019 14:28

Mowa tu oczywiście nie o nożach kuchennych a myśliwskich, survivalowych, taktycznych lub ostrzy codziennego użytku, jednak wykonanych z bardzo wytrzymałych materiałów i zaprojektowanych przez prawdziwych ekspertów. Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów kolekcjonerskich liczą się zarówno walory estetyczne, jak i jakość wykonania. Producenci wartościowych noży doskonale wiedzą, czego oczekują kolekcjonerzy i są w stanie zaoferować im to, co najlepsze.

Noże z historią

Każda kolekcja to pewnego rodzaju inwestycja. Kupując nóż z wysokiej półki masz pewność, że z biegiem czasu ostrze zyska na wartości. Doskonałej jakości noże znanych firm, modele trudno dostępne na rynku czy wiekowe ostrza zachowane w doskonałym stanie – tego typu gadżety osiągają zawrotne ceny na rynku wtórnym.

Oczywiście swoją wysoką wartość noże uzyskają jedynie pod warunkiem, że nie będą używane. Nawet najdrobniejsze ryski na rękojeści czy ślady używania na ostrzu obniżą cenę. Niektórych może dziwić takie podejście do tematu – bądź co bądź zwykle kupuje się rzeczy po to, by ich używać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tworząc kolekcję zainwestować w kilka tańszych noży do użycia na biwaku czy wypadzie survivalowym oraz jeden czy dwa noże typowo kolekcjonerskie, które spoczywając w gablocie z czasem będą zwiększać swoją wartość.

Materiał i projekt

Każda kolekcja zaczyna się od pierwszego eksponatu – tego, który zwrócił uwagę kolekcjonera intrygującym kształtem głowni, dopasowaniem do dłoni czy odpowiednią wielkością. Zwieńczeniem każdej kolekcji jest natomiast nóż podobny do tego pierwszego, jednak o wiele bardziej drogocenny, zachwycający starannością wykonania, twardością stali użytej do produkcji głowni czy legendarną wytrzymałością.

Noże tego typu często wykonane są z bardzo wytrzymałych i drogich materiałów jak na przykład tytan. Poza samą rękojeścią z tytanu w najbardziej wyszukanych modelach nawet śrubki czy inne elementy mogą być wykonane i projektowane indywidualnie z tytanu. Po tym można odróżnić profesjonalne noże od tych produkowanych masowo - najlepsi producenci przykładają wielką wagę do detali. W swoich produktach stosują również bardzo wytrzymałe stale nazywanymi stalami premium takie jak M390, CPM S35VN, N690 czy inne o podobnych parametrach. Tego typu noży próżno szukać wśród zwykłych produktów dostępnych w przeciętnych sklepach.

Tylko nieliczne fabryki są w stanie przygotować noże najwyższej klasy. Proces produkcji ostrzy klasy premium jest bardzo skomplikowany, wymaga mnóstwo czasu, a także specjalistycznych maszyn, których nie znajdziesz w pierwszym lepszym zakładzie produkcyjnym. To właśnie od kosztu produkcji, jakości użytych materiałów i stopnia skomplikowania zależy końcowa cena noża. Ceny topowych modeli są naprawdę wysokie. Posiadanie takiego noża to nie tylko dobra inwestycja ale i prestiż.

Obraz
© Pixabay.com

Noże najwyższej klasy są często używane przez policjantów, antyterrorystów, żołnierzy jednostek specjalnych czy ekspertów od survivalu. To osoby, którym zależy na perfekcji i niezawodności noża, dlatego popularność tego typu ostrzy w tych kręgach jest najlepszym świadectwem dobrego wyboru.

Dla koneserów liczy się nie tylko materiał, z którego wykonano głownię noża, ale również to, jak wygląda rękojeść. Miłośnicy klasyki postawią na rzadkie i dobrze wyglądające surowce takie jak chociażby odpowiednio zakonserwowane drewno, podczas gdy bardziej praktyczni użytkownicy docenią przede wszystkim tworzywa sztuczne doskonale dopasowane do dłoni i zapewniające należyty komfort czucia.

Jak zacząć kolekcjonować?

Praktycznie nie ma szans na to, by przy zakupie pierwszego w życiu noża być absolutnie pewnym, że wybrany model spełni wszystkie kryteria kupującego. Aby znaleźć swój typ ostrza, należy zorientować się, jaki rodzaj najbardziej odpowiada twojemu gustowi. Dlatego warto zacząć od tańszego sprzętu mniej znanych firm, który z jednej strony nie nadwyręży portfela, a z drugiej pozwoli przekonać się o zaletach i wadach poszczególnych typów.

Potem można pozwolić sobie na nieco węższy zakres zbieranych egzemplarzy. Dzięki konsekwentnemu wybieraniu odpowiednich noży prędzej czy później doczekasz się interesującej kolekcji tematycznej. Zamiast na ilość i różnorodność należy wtedy postawić na jakość.

Gdzie kupować noże

Wiele interesujących egzemplarzy można znaleźć w internecie – zarówno na stronach aukcyjnych, u producentów bądź w wyspecjalizowanych sklepach z militariami. Zwłaszcza w tych ostatnich miejscach znajdziesz szeroki wybór produktów kolekcjonerskich, które mogą zyskać na wartości z czasem. Na stronach aukcyjnych możesz trafić na noże w naprawdę niskich cenach. Z jednej strony mogą one należeć do innych kolekcjonerów, którzy pozbywają się części kolekcji, by zebrać pieniądze i zrobić miejsce dla innych egzemplarzy, jednak z drugiej strony nie zawsze możesz mieć pewność, że przedmiot opisywany przez sprzedawcę jako autentyk nie jest czasem masowo produkowanym falsyfikatem.

Źródło artykułu:WP Facet
poradnik kupującegonóż myśliwskinóż roboczy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)