HobbyNoże na wypad w dzicz. Propozycje dla survivalowców

Noże na wypad w dzicz. Propozycje dla survivalowców

Survivalowy wypad na łono natury wymaga odpowiedniego sprzętu. Nie musisz zabierać ze sobą tony narzędzi, wystarczy jedno, które przyda się podczas prac obozowych. Nóż roboczy sprawdzi się w tym wypadku o wiele lepiej niż inne narzędzia, a nawet noże typowo myśliwskie.

Noże na wypad w dzicz. Propozycje dla survivalowców
Źródło zdjęć: © Istock

28.04.2020 15:40

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Warto rozpocząć intensywne przygotowania do sezonu i zaopatrzyć się w sprzęt wysokiej jakości. Dzięki temu możesz mieć pewność, że podczas wypadu nie czeka cię przykra niespodzianka.

Dobry nóż roboczy potrafi zdziałać cuda w odpowiednich rękach. Dzięki niemu możesz porąbać cieńsze drzewa, pociąć drewno na szczapki, ale również pociąć produkty na polowy posiłek, czy nawet pomóc sobie w budowaniu schronienia na wypadek trudnych warunków pogodowych.

Myśliwski czy roboczy?

Profesjonalne noże dzielimy na te o zastosowaniu typowo bojowym, myśliwskie oraz robocze. Fanów survivalu i bushcraftu zainteresują w szczególności te trzecie. Noże myśliwskie nie są przystosowane do pracy z twardymi materiałami takimi jak drewno. Tutaj lepiej radzą sobie ostrza robocze.

Postaw na wytrzymałość

Wszelkiego rodzaju maczety i kukri to praktyczne noże, które jednak bardziej przydadzą się w gęstym buszu, niż w polskim lesie. Mniejsze ostrze nie tylko sprawdzi się podczas wykonywania precyzyjnych prac, takich jak wykonywanie prostych narzędzi, ale również bardziej "siłowych" czyli na przykład rąbania mniejszych gałęzi czy strugania ich.

Przyjmuje się, że ostrze noża myśliwskiego nie musi mieć więcej niż 15 cm, by móc nim efektywnie operować. Oczywiście nie oznacza to, że dłuższe modele są niefunkcjonalne. Sprawdzą się podczas prac wymagających więcej energii, jak choćby struganie, ostrzenie czy w skrajnych wypadkach rąbanie drewna. Noże myśliwskie mają zbyt cienkie klingi do takich zadań, są wobec tego zbyt delikatne. Ostrze robocze jest grubsze i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu można na nim polegać w każdych warunkach.

Składany czy full tang

Przed zakupem warto zastanowić się również nad zakupem noża z odpowiednią głownią – składaną lub stałą. Głownia składana to doskonały wybór dla osób, które nie chcą mieć noża cały czas przy sobie, a wolą go nosić na przykład w plecaku. Zajmuje niewiele miejsca, ma mechanizm zabezpieczający przed przypadkowym wysunięciem, a dodatkowo nie potrzebuje osobnego futerału.

Z drugiej strony nóż z ostrzem składanym jest o wiele trudniejszy w czyszczeniu. Podczas pracy do szczeliny mogą dostać się opiłki drewna czy ziarnka piasku, które mogą mieć katastrofalny wpływ na kondycję ostrza, podobnie jak wilgoć, która może przyczynić się do korozji stali węglowej. Jeśli narzędzie nie zostanie odpowiednio wyczyszczone, przy każdym wysuwaniu krawędzie noża będą się rysować. Dodatkowo w przeciwieństwie do noży z głownią stałą mają z reguły mniejszą odporność na przeciążenia, choć nowoczesne blokady ostrzy mogą im pod tym względem dorównać.

Zwróć uwagę na kształt ostrza

Wśród noży myśliwskich można wyróżnić kilka głowni, które mają doskonałe zastosowanie robocze. Ostrze typu clip point można poznać po łagodnym spadku grzbietu w kierunku czubka noża. To zapewnia doskonałą wytrzymałość na całej długości noża, a jednocześnie nie upośledza jego właściwości tnących.Inną powszechnie wykorzystywaną głownią roboczą jest bowie, charakterystyczny nóż pochodzenia amerykańskiego. Wyglądem nieco przypomina drop point, jednak krzywizna spadku jest bardziej wklęsła, a czubek noża lekko zakrzywia się ku górze.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)