Trwa ładowanie...
d2bo0ca
Męskie sprawy

Numer kontrolny ważny dla InPost - gdzie go szukać, kiedy wykorzystać?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Numer kontrolny ważny dla InPost - gdzie go szukać, kiedy wykorzystać?
(123RF.COM)
d2bo0ca

By wysłać pieniądze, klienci indywidualni mogą skorzystać z wielu rozwiązań. Do najpopularniejszych zalicza się m.in. przekaz pieniężny. Posiadając numer kontrolny, można szybko sprawdzić, czy przekaz jest już dostępny do odbioru.

Wysyłanie pieniędzy nigdy nie było łatwiejsze. Każda osoba zainteresowana ma do wyboru kilka możliwości. Obok przelewów bankowych realizowanych, jak sama nazwa wskazuje, przez banki można skorzystać również z przekazów pieniężnych. Taką usługę oferują firmy działające w sektorze finansowym i posiadające stosowne uprawienia.

Klienci korzystający z usług firm zajmujących się realizowaniem przekazów pieniężnych, niezależnie od tego, czy zlecają przekaz w placówce czy przez internet, otrzymują dokument potwierdzający dokonanie transakcji. Właśnie na nim znajduje się numer kontrolny. Najczęściej składa się on z liter i cyfr. Dzięki niemu można m.in. szybko sprawdzić status przekazu.

d2bo0ca

In Post doręczy przekaz pieniężny

Numer kontrolny widoczny na potwierdzeniu nadania przekazu jest niezbędny nie tylko do tego, by sprawdzić status przekazu, lecz także do tego, by odebrać pieniądze. Ponieważ In Post rozpoczął współpracę z Western Union w zakresie dostarczania przekazów, pojawiła się również konieczność uregulowania kwestii weryfikacji odbiorcy pieniędzy.

Jakie dane powinien przygotować odbiorca przekazu, by otrzymać pieniądze dostarczone przez pracownika In Post pod wskazany adres? Poza numerem kontrolnym trzeba podać również imiona i nazwiska stron transakcji (nadawcy i odbiorcy), kraj nadania i spodziewaną kwotę pieniędzy. Odbiorca powinien też przygotować dowód osobisty, którego okazanie jest wymagane do potwierdzenia danych.

Numer kontrolny niezbędny przy reklamacji

d2bo0ca

Ze względów bezpieczeństwa większość firm zajmujących się realizacją przekazów pieniężnych stosuje numery kontrolne. Dostęp do takiego numeru otrzymuje wyłącznie nadawca przekazu, bo to dla niego zostaje wydrukowane potwierdzenie dokonania transakcji. Osoba wysyłająca pieniądze powinna też pamiętać, że numer kontrolny będzie jej potrzebny wówczas, gdy zechce złożyć reklamację.

Choć wszystkie firmy oferujące możliwość wysłania przekazu pieniężnego stosują nowoczesne technologie, pomyłki się zdarzają. Jeżeli pieniądze nie dotarły do odbiorcy na czas, to klient ma prawo do złożenia reklamacji. Większość firm posiada specjalne druki reklamacyjne, których wypełnienie jest niezbędne, by podmiot ustosunkował się do zarzutów nadawcy. Poza koniecznością wskazania w piśmie reklamacyjnym danych odbiorcy i nadawcy, zdecydowana większość firm wymaga również podania numeru kontrolnego. Wpisanie tej informacji przyśpiesza proces rozpatrywania reklamacji.

Z myślą o bezpieczeństwie

Numer kontrolny został wprowadzony przez firmy zajmujące się realizacją przekazów pieniężnych po to, aby zapewnić klientom bezpieczeństwo. W odróżnieniu od danych, jakie mogą posiadać osoby trzecie (np. dane osobowe nadawcy i adresata przekazu), dostęp do numeru kontrolnego ma wyłącznie klient zlecający przelew. To właśnie on otrzymuje potwierdzenie, na którym znajduje się informacja o numerze kontrolnym i on decyduje, komu go udostępni.

d2bo0ca

Podziel się opinią

Share
d2bo0ca
d2bo0ca