O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice?
Rozszerzone źrenice często są kojarzone z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Należy pamiętać, że oko samodzielnie adaptuje się do światła, za co odpowiada rozszerzanie lub kurczenie źrenic. W przypadku, kiedy dzieje się to niezależnie od zmiany natężenia nasłonecznienia, warto zweryfikować, czy nie jest to objaw jakiejś choroby. Kiedy należy zwrócić się do lekarza?
Jak działają źrenice?
Źrenica znajduje się na samym środków tęczówki oka. Od niej zależy, jak dużo światła dostanie się do siatkówki. Za działanie źrenicy odpowiadają dwa mięśnie zwieracz i rozwieracz. To właśnie dzięki nim źrenice mogą się rozszerzać lub kurczyć pod wpływem światła. Nie mamy na to wpływu, gdyż ta czynność dzieje się poza kontrolą człowieka. W przypadku dużego naświetlenia źrenice zwężają się, a w momencie, kiedy dociera do nich mniej światła, następuje rozszerzenie źrenic.
Możliwe przyczyny rozszerzonych źrenic
Naturalnie źrenice rozszerzają się pod wpływem światła, np. kiedy wchodzimy do zaciemnionego pokoju. Niektóre leki, a także substancje psychoaktywne mogą również wpływać na zmianę szerokości źrenic. Czasem mogą one również świadczyć o poważniejszych chorobach.
Podczas badania okulistycznego tzw. dna oka podawane są krople z atropiną. One również powodują rozszerzenie źrenic, dzięki czemu łatwiej przeprowadzić badanie. Działają one czasowo i w żaden sposób nie zaburzają porażenia akomodacji oka. Po podaniu kropli z atropiną przez kilka godzin zaburzone jest widzenie, oczy są bardziej wrażliwe na działanie światła, dlatego należy unikać jazdy samochodem, korzystania z komputera czy wykonywania innych czynności, gdzie wzrok jest ważny.
Rozszerzone źrenice kojarzone są z przyjmowaniem substancji psychotropowych. Można je zauważyć po przyjęciu kokainy, LSD, amfetaminy czy dopalaczy. Wygląd oka również zmienia się po przyjmowaniu marihuany. Niektóre leki, w szczególności te przyjmowane w leczeniu choroby Parkinsona, powodują rozszerzenie się źrenic.
Zmiany w wyglądzie źrenic można zaobserwować także w wyniku emocji, w szczególności w przypadku zobaczenia interesującego zjawiska czy poznania atrakcyjnej osoby. Źrenice rozszerzają się podczas kontaktów z drugim człowiekiem.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Rozszerzone źrenice niekiedy są objawem chorób lub dolegliwości, które wymagają interwencji lekarskiej. Niepokój powinny wzbudzić inne objawy, które pojawiają się. W szczególności groźne mogą być zaburzenia mowy, omdlenia, silny ból głowy. Rozszerzone źrenice mogą być jednym z objawów udaru mózgu, gdzie konieczna jest pilna interwencja.
Niepokojące są również rozszerzone źrenice po urazach głowy. Dolegliwość ta może pojawić się nawet kilka godzin po wypadku. Zmiany w wyglądzie źrenic obserwuje się także w przebiegu chorób neurologicznych, guzów i tętniaków mózgu. Dostrzegając u siebie nieprawidłowe objawy, które budzą niepokój, warto jak najszybciej udać się do lekarza.
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje kontaktu z lekarzem. Wszelkie informacje dostępne w Artykule przed ich zastosowaniem, należy skonsultować z lekarzem.
WP Facet na: