Trwa ładowanie...
30-10-2016 12:55

Obiecująca metoda męskiej antykoncepcji

Hormonalny zastrzyk może być skuteczną i stosunkowo bezpieczną metodą antykoncepcyjną w przypadku mężczyzn – informuje “Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Obiecująca metoda męskiej antykoncepcjiŹródło: Shutterstock.com
d3phwgv
d3phwgv

Badania przeprowadzono na grupie około 300 mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat, będących w monogamicznym związku przynajmniej przez rok. Ich partnerki zgodziły się wziąć udział w eksperymencie, przez rok polegając wyłącznie na nowej metodzie antykoncepcji.

Metoda opierająca się na podawaniu hormonów okazała się skuteczna w 96 proc. przypadków. Co osiem tygodni uczestnikom podawano dwa zastrzyki hormonalne obniżające produkcję plemników – progesteron i odmianę testosteronu.

Liczbę plemników w nasieniu sprawdzano zarówno na początku, w trakcie, jak i pod koniec badań. Po wpływem zastrzyków liczba plemników spadła z około 15 milionów na mililitr do poniżej miliona.

Po zakończeniu terapii liczba plemników w większości przypadków wróciła do normy – z wyjątkiem ośmiu mężczyzn, u których pozostawała obniżona nawet rok później.

d3phwgv

U stosunkowo dużej liczby uczestników badań pojawiły się skutki uboczne – w tym trądzik, bóle mięśni oraz zaburzenia nastroju, takie jak depresja. Działo się tak, ponieważ do hamowania ciągłej produkcji plemników konieczne są wysokie dawki hormonów. Skutki uboczne zmusiły około 20 mężczyzn do wycofania się z uczestnictwa w badaniach. Choć reszta uczestników także odczuwała przykre objawy, aż 75 proc. chciałoby znów stosować tę metodę. Naukowcy chcą teraz sprawdzić działanie różnych dawek hormonów oraz różnych metod ich podawania (np. w postaci żelu). (PAP)

pmw/ mrt/

Zobacz także:

d3phwgv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3phwgv