OC na miesiąc – kto może je wykupić?
W ubezpieczenie OC musi być wyposażony każdy pojazd poruszający się po polskich drogach. Zwykle ochrona zawierana jest na okres 12 miesięcy, jednak w niektórych sytuacjach możliwe jest wykupienie polisy tylko na 30 dni. Taka krótkoterminowa opcja może wydawać się kusząca – szczególnie dla osób, które nie planują długo użytkować auta lub sprowadzają pojazd z zagranicy. Jednak nie każdy może skorzystać z tej formy ubezpieczenia.
Czym jest krótkoterminowe OC?
Krótkoterminowe OC to forma obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, którą można zawrzeć na okres krótszy niż 12 miesięcy – najczęściej na 30 dni. Choć jego zakres jest taki sam, jak w przypadku całorocznej polisy, to nie każdy właściciel pojazdu może z niego skorzystać.
Tak jak tradycyjna polisa OC, wersja krótkoterminowa ochrony pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z ruchem pojazdu, w tym koszty:
- naprawy uszkodzonych pojazdów,
- leczenia poszkodowanych,
- odszkodowania za szkody osobowe i rzeczowe.
Krótkoterminowe OC nie obejmuje natomiast szkód powstałych w pojeździe ubezpieczonego – do tego służy osobna polisa AC.
UWAGA!
Krótkoterminowego OC nie musisz wypowiadać. W przeciwieństwie do całorocznego ubezpieczenia taka polisa nie wznawia się automatycznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wypowiedzenia OC, przeczytaj poradnik dostępny na https://mubi.pl/poradniki/wypowiedzenie-oc/.
Kto może wykupić OC na miesiąc?
Choć ubezpieczenie OC na 30 dni wydaje się atrakcyjne, nie jest ono dostępne dla każdego właściciela pojazdu. Taka forma ubezpieczenia została przewidziana wyłącznie dla niektórych pojazdów. Jej celem jest zapewnienie tymczasowej ochrony w szczególnych sytuacjach – głównie administracyjnych lub związanych z handlem pojazdami.
Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo
Mowa o autach z czasowymi tablicami rejestracyjnymi (wyrobionych np. na potrzeby wywozu za granicę).
Osoby, które sprowadziły pojazd z zagranicy
Jeśli auto nie jest jeszcze zarejestrowane w Polsce, ale ma zagraniczne tablice (np. niemieckie lub holenderskie), można wykupić OC na 30 dni, które będzie ważne do momentu rejestracji. Dzięki temu można legalnie poruszać się po polskich drogach do czasu złożenia dokumentów w urzędzie.
Komisy samochodowe i handlarze pojazdami
Firmy zajmujące się zawodowo obrotem autami mogą ubezpieczać pojazdy na czas ich ekspozycji i jazd próbnych. OC trzeba kupić dla każdego pojazdu osobno lub w ramach tzw. polisy flotowej.
Właściciele pojazdów zabytkowych lub historycznych
OC krótkoterminowe jest dostępne dla pojazdów wpisanych do ewidencji zabytków lub z żółtymi tablicami rejestracyjnymi. Wówczas OC przydaje się np. na czas zlotów, pokazów lub transportu.
Firmy posiadające pojazdy demonstracyjne lub testowe
Stosowane przez producentów lub dilerów na potrzeby jazd próbnych, pokazów lub testów drogowych.
"Prywatni właściciele zarejestrowanych na stałe pojazdów (np. zwykły kierowca auta osobowego) nie mogą kupić OC na 30 dni z wyboru. Obowiązuje ich pełna polisa roczna" - mówi Karolina Dziurka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Ile kosztuje OC na miesiąc?
Cena krótkoterminowego ubezpieczenia OC na 30 dni nie jest ustalana według tych samych zasad, co polisa roczna. Choć nie ma jednej sztywnej stawki narzuconej przepisami, w praktyce składki są znacznie niższe niż za ochronę na rok. Składki nie są jednak proporcjonalnie przeliczane – OC na miesiąc nie kosztuje 1/12 ceny rocznej polisy.
Koszt ubezpieczenia krótkoterminowego zależy od tych samych czynników, co ochrony całorocznej. Wpływ na cenę mają przede wszystkim informacje na temat pojazdu i właściciela. W niektórych towarzystwach zapłacisz za tyle dni, ile faktycznie wykorzystasz. Wówczas możesz kupić polisę np.na zaledwie kilka dni. Koszt takiego ubezpieczenia zaczyna się od kilku złotych dziennie. W innych firmach kupisz polisę obejmującą minimum 30 dni. Wówczas za składkę zapłacisz od około 100 zł.
CZY WIESZ, ŻE…
W kwietniu 2025 roku najtańsza całoroczna polisa OC na mubi.pl wyniosła 130 zł.
Z jakimi ograniczeniami wiąże się zakup krótkoterminowego OC?
Choć krótkoterminowe OC na 30 dni może być bardzo wygodnym rozwiązaniem w określonych sytuacjach, wiąże się z szeregiem istotnych ograniczeń i obowiązków, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo prawne oraz finanse właściciela pojazdu.
Ograniczona dostępność
Krótkoterminowe OC nie jest dostępne na życzenie. Mogą je wykupić tylko ci, którzy spełniają konkretne kryteria.
Brak automatycznego przedłużenia polisy
W przeciwieństwie do całorocznego OC krótkoterminowa umowa nie przedłuża się automatycznie, nawet jeśli właściciel auta nie wypowie jej w terminie. Wygasa po 30 dniach. Jeśli kierowca nie wykupi nowej polisy na czas, w ubezpieczeniu pojawi się przerwa, za co grozi kara od UFG.
Brak kontynuacji ochrony po sprzedaży pojazdu
W przypadku OC rocznego nowy właściciel może korzystać z ważnej polisy poprzedniego właściciela do końca jej okresu. W przypadku OC 30-dniowego ubezpieczenie nie przechodzi na nabywcę. Nowy właściciel musi wykupić własną polisę natychmiast po nabyciu auta.
Brak możliwości dobrania dodatków
W ramach krótkoterminowej ochrony można kupić wyłącznie OC. Towarzystwa nie oferują dodatków do 30-dniowego ubezpieczenia.
UWAGA!
Jeśli nie możesz kupić miesięcznej polisy, ale planujesz niedługo sprzedać auto, możesz zdecydować się na OC na raty. Wówczas nie zapłacisz całej składki za ubezpieczenie, więc zaoszczędzisz. Kolejne raty będzie musiał opłacić nabywca. Chyba że wypowie polisę.