Odkryto przyczynę raka piersi u mężczyzn
Rak piersi nie jest wyłącznie problemem kobiet. Mężczyźni także chorują. Naukowcy sprawdzili, jakie osoby znajdują się w grupie ryzyka. Badania przeprowadzone przez zespół amerykańskich i brytyjskich ekspertów wykazały, że kluczową rolę w przypadku zachorowalności panów na raka piersi odgrywa poziom hormonów.
14.05.2015 10:07
Brak wiedzy i nieistniejąca profilaktyka powodują, że panowie, niestety, zgłaszają się do lekarza, kiedy jest już za późno. O tym, że rak piersi stanowi coraz większe zagrożenie dla pacjentów płci męskiej, starają się informować media oraz placówki medyczne. Prowadzone w różnych ośrodkach badawczych na świecie prace mają pomóc w ustaleniu etiologii raka piersi u mężczyzn. Autorami najnowszych studiów są specjaliści z Narodowego Instytutu Badań Raka w Stanach Zjednoczonych, którzy prowadzili badania ze współpracy z ekspertami z Ośrodka Badań nad Rakiem w Wielkiej Brytanii oraz innymi podmiotami.
Według badaczy, za zachorowaniami na raka piersi wśród panów stoją zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W czasie badań, których wyniki zostały właśnie zaprezentowane na łamach „Journal of Clinical Oncology”, okazało się, że w grupie ryzyka znajdują się ci pacjenci, u których wykryto wysoki poziom estrogenów. Jest to grupa żeńskich hormonów płciowych. Podwyższony ich poziom u kobiet wywołuje rozmaite dolegliwości, m.in. zaburzenia w cyklu miesiączkowym, bóle głowy, zmęczenie; może też prowadzić do osteoporozy. Teraz okazuje się, że nienaturalnie wysoki poziom estrogenów, które u mężczyzn produkowane są w niewielkiej ilości przez jądra i korę nadnerczy, mogą prowadzić u panów do dramatycznych konsekwencji.
Podczas przeprowadzonych niedawno badań naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy wysokim poziomem estrogenów we krwi mężczyzn a zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania przez nich na raka piersi. Do wniosków takich udało się dojść po przebadaniu 318 mężczyzn (217 zdrowych oraz 101 ze zdiagnozowanym rakiem piersi). Okazało się, że u mężczyzn, u których występował podwyższony poziom estrogenów, zapadalność na raka piersi była ponad dwukrotnie wyższa niż u wolontariuszy, u których ich stężenie było w normie. Ekspertom pierwszy raz udało się odkryć takie powiązanie u mężczyzn, choć już wcześniej wiedziano o występowaniu tego związku u kobiet.
- Pierwszy raz pokazaliśmy, że podobnie jak w wypadku niektórych form raka u kobiet, estrogeny odgrywają dużą rolę w rozwoju raka piersi u mężczyzn – powiedział profesor Tim Key z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który brał udział w badaniach. - Teraz wyzwaniem jest dowiedzieć się, co ten hormon robi, że dochodzi do wyzwolenia tej formy choroby u panów oraz zbadać, jak to się dzieje, że niektórzy mężczyźni mają wyższy poziom estrogenów.
Według specjalistów, rak piersi może stanowić już nawet 1 proc. wszystkich chorób nowotworowych występujących u mężczyzn. Dla większości panów taka diagnoza jest zaskoczeniem. W społeczeństwie wciąż bowiem funkcjonuje przeświadczenie, że rak piersi to wyłącznie problem kobiet. Z tego tytułu wystąpienie tej przypadłości jest dla niektórych mężczyzn powodem do wstydu. Niektórzy z nich obawiają się, że z racji choroby zostaną odebrani przez otoczenie za mniej męskich. Tymczasem nie ma się czego wstydzić. Psychiczne wsparcie rodziny i znajomych może się bowiem okazać kluczowym elementem terapii.
Mark Cross pracuje jako policjant w angielskim hrabstwie Cambridgeshire. Lekarze poinformowali go o tym, że cierpi na raka piersi w 2009 r. Niedługo potem przeszedł mastektomię oraz chemioterapię i radioterapię. Dziś jest zdrowy. Jak sam przyznaje, diagnoza była dla niego szokiem, bo wcześniej nie wiedział o tym, że mężczyźni mogą też chorować. Jak zauważył, na początku zachodziła też obawa o reakcję otoczenia. Jak większość policjantów uchodził bowiem za prawdziwego twardziela. Na szczęście spotkał się z wielkim zrozumieniem oraz wsparciem bliskich oraz kolegów z pracy, co także nie pozostało bez znaczenia dla skuteczności terapii. Dziś nawołuje wszystkich mężczyzn do tego, by nie ignorowali ewentualnych sygnałów wysyłanych przez ich organizm i nie lekceważyli zmian, które odkryją w obrębie piersi.
Objawy raka piersi pojawiające się u mężczyzn są bardzo podobne do damskich symptomów. W podobny sposób przebiega też leczenie. Problemem jest jednak brak programów profilaktycznych dla mężczyzn ukierunkowanych na tę odmianę raka. Tymczasem wczesne wykrycie zmian mogących wskazywać na rozwój choroby jest decydujące dla powodzenia kuracji.
RC/dm,facet.wp.pl
Polecamy również: