Trwa ładowanie...
Alicja Lipińska
18-01-2017 09:14

Odnaleziono nieznaną fotografię Fryderyka Chopina!

To jedna z zaledwie trzech znanych fotografii genialnego kompozytora.

Odnaleziono nieznaną fotografię Fryderyka Chopina!Źródło: institutpolonais.fr
d2csijq
d2csijq

To wielkie wydarzenie dla miłośników muzyki na całym świecie. Jak donosi Institut Polonais w Paryżu, nieznane nikomu wcześniej zdjęcie Fryderyka Chopina zostało odkryte przez szwajcarskiego fizyka i entuzjastę muzyki klasycznej, Alaina Kohlera.

Dagerotyp (obraz otrzymany na metalowej płytce bez możliwości jego powielenia) został wykonany około roku 1847, a więc na dwa lata przed śmiercią muzyka, w pracowni paryskiej Louis-Auguste Bisson. Jest to odkrycie tym bardziej cenne, że – jak sądzono – do tej pory zachowały się jedynie dwie fotografie tego najwybitniejszego polskiego kompozytora, nazywanego często na świecie „poetą fortepianu”.

Znawcy zwracają uwagę na fakt, że choć na odnalezionej fotografii Chopin wygląda „,mniej mizernie” niż tej, którą uważa się za najbardziej znaną (trzecia w zbiorze zachowanych to fotografia poośmiertna), za to wyraźnie widoczne w jego postawie jest zirytowanie. Najwyraźniej muzyk nie lubił pozować do zdjęć.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Dagerotyp artysty nie jest pierwszym odkryciem doktora Alaina Kohlera. W lutym ubiegłego roku świat obiegła wiadomość o odnalezieniu przez niego fortepianu Pleyel nr 11265, na którym Fryderyk Chopin grał podczas swojego ostatniego tournée w 1848 roku. Instrument uważany był za zaginiony przez blisko 160 lat. Kohler odnalazł go na angielskiej prowincji w jednym z wiejskich pałacyków.

d2csijq

ZOBACZ TEŻ:
Reprezentacja Polski gra w tempie utworów Chopina

d2csijq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2csijq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj