Okulary sportowe to nie tylko modny gadżet. Jak wybrać odpowiednie?
Oprawki przeznaczone dla osób uprawiających sport znacznie różnią się od cywilnych okularów. Jest to podyktowane przede wszystkim wykorzystaniem innych technologii, a także różnicą w funkcjach, jakie muszą one spełniać. Jak wybrać odpowiedni model? Dlaczego warto je kupić?
16.05.2022 17:18
Oprawki oprawkom nierówne
Kluczem do wyboru odpowiednich okularów jest oczywiście dobranie ich pod rodzaj aktywności. Oprawki do jazdy na rowerze powinny dobrze przylegać do twarzy i posiadać powłokę zapobiegającą parowaniu. Dzięki temu oczy będą chronione nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale również przed łzawieniem spowodowanym przez podmuchy wiatru.
Przy okularach do sportów zimowych warto zwrócić uwagę, czy mają powłokę polaryzacyjną chroniącą przed refleksami, dzięki czemu odbijające się od śniegu słońce nie będzie raziło w oczy. Przy sportach dynamicznych, gdzie wykonuje się dużo ruchów i zamachów, jak np. w tenisie, najlepszą opcją będą okulary z gumką zamiast zauszników. Dzięki temu możecie swobodnie poruszać się po korcie bez konieczności poprawiania oprawek po każdej serii uderzeń.
Nie tylko wygląd
Jak już zdążyliście się domyślić, okulary sportowe różnią się wyglądem od tradycyjnych oprawek z przyciemnianymi szkłami. Zazwyczaj są nieco zaokrąglone, by lepiej przylegać do twarzy. Są także lżejsze dzięki zastosowanym materiałom. Szkła wykonuje się głównie z poliwęglanu i Trivexu, które charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ten drugi materiał jest szczególnie ciekawy, ponieważ początkowo został stworzony dla wojska. Jest jednym z najmocniejszych i najlżejszych materiałów do produkcji soczewek, a także ma w standardzie filtr UV. Uchodzi za droższy, ale jest to inwestycja, którą warto poczynić.
Ważny jest też odpowiedni wybór koloru szkieł. Czarne i szare soczewki sprawdzą się w słoneczne dni, brązowe poprawiają kontrast. Bursztynowe mogą być używane przy pochmurnej pogodzie. Różowe zwiększają ostrość. Żółte i pomarańczowe mogą być używane nawet we mgle i filtrują niebieskie światło, ale nie sprawdzą się w pełnym słońcu. Są też soczewki lustrzane, które redukują odblaski i odbijają światło. Filtr powinien mieć oznaczenie UV400, a więc blokować 100 proc. promieniowania UV o długości fali do 400 nanometrów. Dalej mamy 4 kategorie transmisji światła widzialnego. Kategoria 0 przepuszcza najwięcej światła, a kategoria 4 - najmniej. Wiele modeli ma wymienne szkła, co ułatwia użytkowanie i jest przyjazne dla portfela.
Dopasowanie
Zawsze mówi się, że okulary powinny być dobrze dopasowane. Co to oznacza w przypadku produktów przeznaczonych dla miłośników sportu? W teorii okulary mają być dobrane do kształtu linii czoła, oczodołów oraz łuku kości jarzmowej. W praktyce muszą odpowiednio przylegać do twarzy i być wygodne. Podczas przymierzania warto wykonać kilka dynamicznych ruchów, żeby przekonać się, czy oprawki nie będą zsuwały się z nosa. Zauszniki nie mogą powodować dyskomfortu. Jeżeli po kilku minutach coś zacznie was drapać albo uwierać, to po godzinie np. jazdy na rowerze wcale nie będzie lepiej