Trwa ładowanie...
d3p930r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ciekawostki

Oni są odporni na wojenny stres w Afganistanie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oni są odporni na wojenny stres w Afganistanie
(AFP)
d3p930r

Powracający z wojny w Afganistanie portugalscy żołnierze są zdrowsi psychicznie od swoich amerykańskich i brytyjskich kolegów. Zaledwie 3 proc. Portugalczyków cierpi na zaburzenia psychiczne wywołane wojennym stresem - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Minho, w północnej Portugalii.

„To znacznie mniej niż w przypadku wojsk amerykańskich czy brytyjskich, gdzie wskaźnik ten notowany jest pomiędzy 5 a 15 proc.” - poinformował Carlos Osorio z Uniwersytetu Minho.

Zdaniem badacza, niższy w stosunku do innych wojsk poziom chorób psychicznych wśród Portugalczyków wynika ze skuteczności programów psychologicznych, którym poddawani są kandydaci na misję do Afganistanu.

d3p930r

„Dobre przygotowanie psychiczne oraz opieka specjalistów na miejscu przyczyniają się w zdecydowanym stopniu do wysokiej odporności portugalskich żołnierzy, którzy dzielą trudne warunki służby militarnej w Afganistanie z żołnierzami z państw sojuszniczych” - wyjaśniła Angela Maia z zespołu badawczego.

Studium wykazało, że aż 31 proc. powracających z Afganistanu Portugalczyków pomagało transportować rannych kolegów, 23 proc. widziało ciała zabitych wrogów, 15 proc. zraniło żołnierzy sił przeciwnika, a 10 proc. zabiło w walce rywala.

Także kombatanci wojenni potwierdzają, że niski odsetek występowania chorób psychicznych zawdzięczany jest skutecznym programom psychologicznym rozwijanym w portugalskiej armii po wojnach kolonialnych, jakie kraj ten prowadził w Afryce w latach 60. i 70.

„Większość uczestniczących w nich Portugalczyków było pozbawionych pomocy psychologicznej. Ciężkie przypadki kierowane były do wojskowego szpitala psychiatrycznego w Lizbonie. Inna była też forma naboru na misję. Kiedyś rekrutowano cywilów w efekcie mobilizacji, dziś szuka się ich wśród wolontariuszy z armii, dla których wyjazd na wojnę jest sposobem na podwyższenie pensji - powiedział PAP Antonio Sena e Silva z Portugalskiej Ligi Kombatantów, były uczestnik wojny w Angoli.

d3p930r

Według szacunków lizbońskiego Stowarzyszenia Apoiar, opiekującego się weteranami wojen kolonialnych, aż 15 proc. powracających z Afryki portugalskich żołnierzy ucierpiało psychicznie w efekcie udziału w działaniach militarnych na terenie Angoli, Mozambiku oraz Gwinei Bissau.

Z Lizbony - Marcin Zatyka (PAP)

FIFA 12 - dołącz do gry już dziś...

d3p930r

Podziel się opinią

Share

d3p930r

d3p930r