Trwa ładowanie...
26-10-2011 16:50

Oni są odporni na wojenny stres w Afganistanie

Oni są odporni na wojenny stres w AfganistanieŹródło: AFP
d1b5wr3

Powracający z wojny w Afganistanie portugalscy żołnierze są zdrowsi psychicznie od swoich amerykańskich i brytyjskich kolegów. Zaledwie 3 proc. Portugalczyków cierpi na zaburzenia psychiczne wywołane wojennym stresem - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Minho, w północnej Portugalii.

„To znacznie mniej niż w przypadku wojsk amerykańskich czy brytyjskich, gdzie wskaźnik ten notowany jest pomiędzy 5 a 15 proc.” - poinformował Carlos Osorio z Uniwersytetu Minho.

Zdaniem badacza, niższy w stosunku do innych wojsk poziom chorób psychicznych wśród Portugalczyków wynika ze skuteczności programów psychologicznych, którym poddawani są kandydaci na misję do Afganistanu.

„Dobre przygotowanie psychiczne oraz opieka specjalistów na miejscu przyczyniają się w zdecydowanym stopniu do wysokiej odporności portugalskich żołnierzy, którzy dzielą trudne warunki służby militarnej w Afganistanie z żołnierzami z państw sojuszniczych” - wyjaśniła Angela Maia z zespołu badawczego.

d1b5wr3

Studium wykazało, że aż 31 proc. powracających z Afganistanu Portugalczyków pomagało transportować rannych kolegów, 23 proc. widziało ciała zabitych wrogów, 15 proc. zraniło żołnierzy sił przeciwnika, a 10 proc. zabiło w walce rywala.

Także kombatanci wojenni potwierdzają, że niski odsetek występowania chorób psychicznych zawdzięczany jest skutecznym programom psychologicznym rozwijanym w portugalskiej armii po wojnach kolonialnych, jakie kraj ten prowadził w Afryce w latach 60. i 70.

„Większość uczestniczących w nich Portugalczyków było pozbawionych pomocy psychologicznej. Ciężkie przypadki kierowane były do wojskowego szpitala psychiatrycznego w Lizbonie. Inna była też forma naboru na misję. Kiedyś rekrutowano cywilów w efekcie mobilizacji, dziś szuka się ich wśród wolontariuszy z armii, dla których wyjazd na wojnę jest sposobem na podwyższenie pensji - powiedział PAP Antonio Sena e Silva z Portugalskiej Ligi Kombatantów, były uczestnik wojny w Angoli.

Według szacunków lizbońskiego Stowarzyszenia Apoiar, opiekującego się weteranami wojen kolonialnych, aż 15 proc. powracających z Afryki portugalskich żołnierzy ucierpiało psychicznie w efekcie udziału w działaniach militarnych na terenie Angoli, Mozambiku oraz Gwinei Bissau.

Z Lizbony - Marcin Zatyka (PAP)

d1b5wr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b5wr3