W zaciszach gabinetów, laboratoriach i na polach bitew
Bez nich historia świata potoczyłaby się inaczej. Wpływali na nią na polach bitew, w gabinetach, laboratoriach, a nawet w celach zakonnych.
Wodzowie, politycy, myśliciele. Gdyby nie oni, nasz kontynent byłby od 900 lat muzułmański albo może od blisko stu lat komunistyczny, a chorzy na gruźlicę czy zapalenie płuc nie mieliby szans na ratunek.
Z drugiej strony jednak, gdyby nie niektórzy z nich i ich obłąkane pomysły, ludzkość uniknęłaby wielu nieszczęść, w tym hekatomby XX wieku dwóch totalitaryzmów – niemieckiego nazizmu i sowieckiego bolszewizmu.
Karol Młot – obronił Europę przed islamem
Ten faktyczny władca państwa Franków, żyjący w latach 686-741, był wodzem wojsk chrześcijańskich w bitwie pod Poitiers, którą stoczono z armią arabską atakującą od strony Hiszpanii. Bitwa ta, wygrana przez armię Karola Młota, zadecydowała o uchronieniu Europy przed zalewem islamu.
Arabowie, którzy od 716 roku władali większością terytorium Półwyspu Pirenejskiego, zagrażali coraz poważniej terytoriom kontrolowanym przez Franków. Zwycięstwo pod Poitiers powstrzymało ekspansję Arabów, którzy od tego czasu stopniowo tracili wpływy w Europie południowej – aż do ostatecznego ich wyparcia z Hiszpanii w roku 1492.
Marcin Luter – jego reforma podzieliła Kościół
Był prostym mnichem w zakonie augustianów, który w XVI wieku rozbił jedność Kościoła zachodniego. Sprzeciwił się nauce o odpustach, a potem stopniowo odrzucał resztę doktryny katolickiej.
Uważał, że jedynym źródłem wiary jest Pismo Święte, negując tym samym tradycję Kościoła – wywodzącą się z czasów apostolskich i pozwalającą na jednolitą interpretację Biblii. Zanegował także rolę papieża i strukturę hierarchiczną Kościoła.
Z nauki Lutra wywodzą się kościoły protestanckie, które już w XVI wieku objęły swoim wpływem północną i znaczną część środkowej Europy. W przeciwieństwie do Kościoła katolickiego, zostały one podporządkowane państwu, co miało bardzo negatywne skutki dla ich późniejszego rozwoju.