Trwa ładowanie...
d37bws2
Ciekawostki

"Operacja Market Garden" tematem przewodnim Walkirii 2015

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Operacja Market Garden" tematem przewodnim Walkirii 2015
(materiał prasowy)
d37bws2

W dniach 18-19 lipca w Parczu k/Kętrzyna odbędzie się VI edycja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, najbardziej widowiskowej inscenizacji historycznej na Mazurach. Największą atrakcją będzie widowisko historyczne „Operacja Market Garden 1944” z udziałem oryginalnych czołgów Sherman i Stuart, doskonałej repliki niemieckiego czołgi Pantera oraz desantu spadochronowego.

Walkiria to określenie tajnego planu przejęcia władzy w III Rzeszy. Wydarzenia z 20 lipca 1944, czyli zamachu na A. Hitlera stały się inspiracją do organizacji Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który od 2010 roku odbywa się na terenie Mazurolandii w Parczu k/Kętrzyna 900 m za Wilczym Szańcem. Co roku tematem przewodnim są inne epizody historyczne.

Operacja Market Garden

d37bws2

W tym roku teren imprezy przemieni się w koszary na froncie zachodnim, a w „Walkirii 2015” wezmą udział najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie – Samodzielną Brygadę Spadochronową pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego, Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, a także wyborowe alianckie jednostki powietrznodesantowe, oraz dywizje i korpusy pancerne SS.

W przygotowanych pokazach wezmą również udział członkowie elitarnej Jednostki Wojskowej GROM odtwarzający spadochroniarzy prowadzących drugowojenny desant. Trzykrotnie podczas weekendu widzowie będą mogli zobaczyć pokazy desantu spadochronowego. Dwukrotnie skoki odbędą się na współczesnych spadochronach taktycznych, a podczas inscenizacji Historycznej skoczkowie będą mieli do dyspozycji unikalne okrągłe spadochrony czaszowe. Na nich zorganizowane zostaną również pokazy zrzutu zasobników.

* Trzy czołgi i wyjątkowe pojazdy*

Na Walkirii 2015 będzie można zobaczyć sprzęt i grupy rekonstrukcji Historycznej, które dotychczas nie były prezentowane na żadnej imprezie historycznej w regionie. Przez dwa wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć w akcji, a także dotknąć czołgów, które zapisały się wielkimi literami na kartach historii. Na placu boju staną w tym roku trzy kolosy: niemiecki Panzerkampfwagen V Panther oraz symbole alianckiego sukcesu, czyli M4 Sherman i M3/M5 Stuart. Nie zabraknie również lżejszego, kultowego sprzętu tj. Jeepów Willys MB, Fordów Jeep, Renault Primaquatro, a także jedyna w Polsce - i jedna z czterech na świecie - replika SdKfz 247b. Ciekawość i uśmiech na twarzach wywoła na pewno również prezentacja jedynego w Polsce Fiata 126p w wersji amfibia, który będzie ciekawostką imprezy.

d37bws2

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35378/walkiria.jpeg #source=(fot. materiał prasowy)

#size=650x433#)) **Gwiazdy ekranu na polu bitwy**

Za realizację widowiska odpowiadają konsultanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Powstanie Warszawskie”. Aktorami wydarzenia będą członkowie najlepszych grup rekonstrukcji historycznej w Polsce. Na potrzeby widowisk zostaną przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą okopy, ziemianki, drewniane chaty, rowy przeciwczołgowe. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika filmowa z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w oryginalną strzelającą broń odtwarzanego okresu. Zostanie ona również udostępniona chętnym na strzelnicy z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa).

Za narrację podczas „Walkirii” odpowiadają eksperci z zakresu historii wojskowości i autorzy wielu publikacji naukowych wyspecjalizowani w prowadzeniu widowisk historycznych.

d37bws2

Wydarzenia towarzyszące

Po raz pierwszy w ramach „Walkirii” odbędą się imprezy towarzyszące na terenie Kętrzyna. W piątek 17 lipca od godz. 18.00 w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się koncert „Offensive of rock”. Line up koncertu stanowią zespoły: Crusher, Analogs i Farben Lehre. Wejście na koncert jest bezpłatne.

W sobotę od godz. 10.30 rekonstruktorzy wraz z pojazdami m.in. Jeep Willys, Ford Jeep, Renault Primaquatre, SdKfz 247b wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta. Po defiladzie w przestrzeni parkowej przy basenach MOSiR odbędzie się inscenizacja historyczna w przestrzeni miejskiej.
Scenariusz głównych wydarzeń Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”:

Sobota, 18 lipca
12.00 – 14.00 – przejażdżki pojazdami PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ)
13.00 - 14.00 – atrakcje w dioramach historycznych
14.00 - 15.00 – tor przeszkód: Pantera i Sherman
15.00 – 16.00 – desant spadochronowy na współczesnych spadochronach taktycznych
16.30 - 16.45 – potyczka czołgów Sherman vs Pantera i... żołnierz z Panzerfaustem
16.45 - 17.00 – potyczka czołgów Pantera vs Stuart, Jeep Willys i... żołnierz z bazooką
17.00 - 19.00 – atrakcje w dioramach historycznych
od 19.00 – wieczór na poligonie (ognisko, military party)
11.00-19.00 – możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)

Niedziela, 19 lipca
10.00 - 11.30 – atrakcje w dioramach historycznych
11.30 - 12.00 – pokaz mody wojskowej - różnice w umundurowaniu, wyjaśnienie symboliki i funkcjonalności ubioru frontowego
12.00 - 12.30 – desant spadochronowy na współczesnych spadochronach taktycznych
12.30 - 12.45 – potyczka czołgów: Pantera vs Stuart, Jeep Willys i... żołnierz z bazooką
12.45 - 13.00 - potyczka czołgów: Sherman vs Pantera i... żołnierze z Panzerfaustem
13.00 – 14.00 - atrakcje w dioramach historycznych, przygotowania do inscenizacji
14.00 – 15.00 - INSCENIZACJA HISTORYCZNA „OPERACJA MARKET GARDEN”
10.00-15.00 – możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa).

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35378/walkiria1.jpeg #source=(fot. materiał prasowy)

d37bws2

#size=650x433#)) Niezależnie od scenariusza, przez dwa dni wszyscy odwiedzający Walkirię 2015 będą mieli do dyspozycji następujące atrakcje:

- możliwość zakupy wyposażenia wojskowego w Markecie Militarnym
- bezpłatne korzystanie ze wszystkich atrakcji mazurskiego parku atrakcji „Mazurolandia” (Park Miniatur Warmii i Mazur, Park Zabaw, grodzisko rycerskie, strzelnica rycerska, zwierzyniec, wystawa stadiony w miniaturze, skansen ludowy i inne)
- możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)
- przejażdżki pojazdami wojskowymi PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ)
- zabawy z bronią i treningi rzutu granatem
- konserwacja ekwipunku
- układanie linii telefonicznej
- strzelnica z replik broni w systemie ASG
- przymierzalnia mundurów historycznych

Termin i miejsce:
18-19 lipca 2015 roku, Mazurski Park Atrakcji Mazurolandia, Parcz k/Kętrzyna

Bilety:
Ceny biletów: sobota: 29 zł, niedziela: 35 zł, 50 zł – bilet dwudniowy (okazjonalna koszulka gratis). Bilety można będzie nabywać za pośrednictwem strony internetowej http://www.walkiria.com.pl/ i na miejscu w dniu imprezy

d37bws2

Podziel się opinią

Share

d37bws2

d37bws2