Trwa ładowanie...
17-01-2013 13:07

Osamotnieni stajemy się finansowymi ryzykantami!

Osamotnieni stajemy się finansowymi ryzykantami!Źródło: 123RF
d1oql1o
d1oql1o

Samotnicy są bardziej skłonni do podejmowania finansowego ryzyka - do takiego wniosku doszli współpracujący z sobą naukowcy z trzech cieszących się dużym uznaniem azjatyckich uczelni. Czy jest to wynikiem tego, że żony trzymają nas w ryzach, czy może, gdy jesteśmy odrzuceni, próbujemy kupić sobie jakiś substytut miłości?

Bycie bogatym jest aprobowane społecznie, a nawet bardzo cenione. Ludzie zamożni mają zazwyczaj szerokie kręgi znajomych i są szanowani. Badacze zastanawiali się, czy w takim razie ci, którzy są samotni, mają mało przyjaciół, są wykluczani np. w miejscu pracy lub właśnie się rozwiedli, będą inaczej obchodzili się z pieniędzmi, by podkreślić w oczach innych swoją społeczną wartość.

Okazało się, że badani, gdy budzono w nich uczucie osamotnienia, nie byli bardziej skłonni do szafowania swoimi środkami, jeśli nie spodziewali się dochodu. W rezultacie udawało się im uzyskiwać większy przychód. Istnienie zależności pomiędzy byciem społeczne akceptowanym bądź odrzuconym, a podejmowaniem decyzji finansowych starali się opisać na łamach "Journal of Consumer Research" specjaliści z Hong Kongu.

- Poczucie społecznego wykluczenia skłania do podejmowania ryzykownych decyzji finansowych - twierdzą autorzy raportu: Rod Duclos (Hong Kong University of Science and Technology), Echo Wen Wan (University of Hong Kong) i Yuwei Jiang (Hong Kong Polytechnic University). Badacze stwierdzili, że osamotnieni robią to po to, by móc pozyskać więcej pieniędzy, które będą mogli przeznaczyć na zakup dóbr, które zapewnią im poczucie bezpieczeństwa.

d1oql1o

W trakcie testów poproszono badanych, by wypowiedzieli się na temat ich osobistych odczuć i przemyśleń dotyczących hipotetycznych sytuacji, w których należeliby do grupy lub zostali z niej wykluczeni. Każdy scenariusz pozwalał uczestnikom wczuć się w rolę. Było to jednak jedynie zadanie wstępne. Poproszono, by każdy, kto podjął się testu, wybrał, czy chce wziąć udział w specjalnych zakładach obciążonych wysokim ryzykiem, ale bardziej dochodowych, czy może woli nie ryzykować, wiedząc, że to nie zapewni mu tak wysokiego zysku jak przy wyborze alternatywnej propozycji. Wtedy właśnie okazało się, że osoby, które czuły się wyobcowane, skłaniały się do podejmowania ryzyka. Te same osoby, gdy wczuły się w rolę kogoś uznanego i akceptowanego, stawały się zachowawcze i wybierały mniej ryzykowne zakłady.

Zdaniem specjalistów badanie to pomoże nam zrozumieć, jakie mechanizmy są odpowiedzialne za ryzykowne (bądź zachowawcze) decyzje finansowych. W przyszłości taka wiedza może pozwolić nam na podejmowanie bardziej świadomych wyborów.

Powinniśmy pamiętać, żeby dwa razy się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję dotyczącą naszych pieniędzy, jeśli musimy decydować o nich wtedy, kiedy np. właśnie się rozwiedliśmy, pokłóciliśmy z przyjacielem lub krewnymi.

Puch

d1oql1o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oql1o