Trwa ładowanie...
16-05-2013 11:54

Osobowość zmienia się wraz ze wzrostem wagi

Osobowość zmienia się wraz ze wzrostem wagiŹródło: 123RF
d3vfs8l
d3vfs8l

Umysł i ciało pozostają ze sobą w ścisłym związku, dlatego dodatkowe kilogramy mogą korelować z nasileniem pewnych cech osobowości - zawiadamia czasopismo "Psychological Science".

Naukowcy z Instytutu Medycyny Uniwersytetu Florydy we współpracy z pracownikami National Institutes of Health (Krajowe Instytuty Zdrowia), po przeanalizowaniu danych pochodzących z dwóch dużych, długotrwałych badań, doszli do wniosku, że osobowość ludzka ulega przemianie wraz z przybraniem na wadze.

Zwiększona masa ciała jest związana z nasiloną impulsywnością (objawiającą się poprzez łatwość ulegania pokusom), a jednocześnie z większą skłonnością do zastanawiania się nad podejmowanymi decyzjami.

- Dużo wiemy o tym, jakie cechy osobowości sprzyjają przybieraniu na wadze. Jednak niewiele na temat związku między wahaniami wagi a zmianami rdzennych cech osobowości. Przypuszczamy, że waga jest tak emocjonalną kwestią, iż jej wzrost może prowadzić do długoterminowych zmian w psychologicznym funkcjonowaniu - komentuje Angelina Sutin, współautorka artykułu.

d3vfs8l

Według badaczy nasilona skłonność do rozważania własnych decyzji może być efektem negatywnych informacji zwrotnych otrzymywanych ze strony rodziny i przyjaciół, które motywują daną osobę do pomyślenia dwa razy na temat swojego niekorzystnego dla zdrowia postępowania.

Jednak rezultaty analiz nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, czy zmiany osobowościowe stanowią przyczynę, czy skutek wahań masy ciała. (PAP)

ooo/tot/Ijuh

d3vfs8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vfs8l