HobbyOstrz noże jak zawodowiec. Ostrzałki i kamienie dla perfekcjonisty

Ostrz noże jak zawodowiec. Ostrzałki i kamienie dla perfekcjonisty

Noże wykonane z drogich materiałów, zarówno te kuchenne, jak i survivalowe, wymagają odpowiedniego traktowania. Dlatego jeśli decydujesz się na ostrze z wysokiej półki, warto również pomyśleć o odpowiednim systemie ostrzącym.

Ostrz noże jak zawodowiec. Ostrzałki i kamienie dla perfekcjonisty
Źródło zdjęć: © iStock.com

10.09.2019 | aktual.: 10.09.2019 10:49

Zwykłe ostrzałki są banalnie proste w użyciu i poradzi sobie z nimi nawet laik. Technika ostrzenia na kamieniu wymaga zdecydowanie więcej uwagi i umiejętności niż tradycyjne ostrzałki, ale efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania. Dlatego osoby, którym zależy na błyskawicznym i jednocześnie zadowalającym efekcie, powinny wybrać praktyczne ostrzałki kółkowe.

Ostrzałka kółkowa dla szybkiego efektu

Tradycyjne ostrzałki składają się z dwóch nachodzących na siebie kamieni ostrzących o określonej gradacji, między którymi tworzy się szczelina, w którą należy włożyć ostrze i poruszać nim w przód i w tył. W ten sposób szybko naostrzysz nawet najbardziej oporny nóż.

Ostrzałki mają stosunkowo prostą i wytrzymałą konstrukcję, dlatego możesz bez problemu zabrać je ze sobą w teren i w razie potrzeby używać ich w wolnej chwili. Warto więc wybrać model możliwie jak najbardziej poręczny, wyposażony w rączkę zapewniającą pewny chwyt. Zwróć również uwagę na to, że część ostrzałek potrzebuje płaskiej, stabilnej powierzchni, na której będziesz mógł pracować.

Osełka lub kamień dla profesjonalisty

Mając odpowiednio dobrany kamień bądź kamienie ostrzące, będziesz w stanie poradzić sobie z naostrzeniem każdego rodzaju ostrza, począwszy od giętkich i wymagających wysokiego szlifu noży do filetowania, a kończąc na masywnych i wytrzymałych tasakach.

Obraz
© Shutterstock.com

Największą zaletą kamieni ostrzących i osełek jest możliwość manipulowania ustawieniem noża, dzięki czemu uzyskuje się odpowiedni kąt ostrzenia. Kładąc nóż płasko na kamieniu, należy odchylić górną krawędź tak, by między brzegiem noża a kamieniem powstał wymagany kąt i już można przystępować do pracy.

Wybierz ostrzałkę na lata

Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamienia ostrzącego, jest rodzaj użytych materiałów. Nowoczesne osełki składają się z materiału ściernego – na przykład kwarcu bądź korundu – który zatopiono w spoiwie ceramicznym. Osełki diamentowe, które uznawane są za najbardziej trwałe, składają się ze stalowej płyty, na której osadzono drobne diamentowe ziarenka.

Liczy się również odpowiednia gradacja kamienia, zwana również ziarnistością. Im większe "ziarna", tym materiał szybciej profiluje ostrze, ale również prędzej je "zjada". W przypadku regularnego używania mniej więcej raz w miesiącu, warto wybrać modele o średniej ziarnistości – pozwolą utrzymać nóż w dobrym stanie. Kamień o dużych ziarnach nadaje się wyłącznie do ostrzy wymagających całkowitego przeprofilowania, a modele o najwyższej gradacji to sprzęt służący do wykończenia powierzchni ostrza.

Warto również zwrócić uwagę na sam kształt i wielkość osełki. Nowoczesne modele w przeważającej większości mają kształt płaskiego prostokąta, jednak modele przeznaczone do ostrzenia noży typu recurve z esowatym brzuścem wymagają kamienia o wypukłej powierzchni. W przeciwnym przypadku przód i nasada brzuśca będą odpowiednio naostrzone, a środkowa część pozostanie tępa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)