Ostrzałka do zadań specjalnych. Doprowadzi nóż do idealnej ostrości
27.05.2019 09:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie da się uniknąć stępienia noża, zwłaszcza jeśli używasz go regularnie. Dlatego, aby zadbać o jego stan, raz na jakiś czas należy zafundować mu ostrzenie profesjonalnym sprzętem. Zwykłe ostrzałki za kilka złotych nie zdają z reguły egzaminu, potrzebujesz czegoś specjalnego.
Ostrzenie noża to podstawa pielęgnacji, dlatego wybierając nóż, trzeba poświęcić dużo uwagi odpowiedniej ostrzałce. Najpopularniejsze są modele kółkowe, w których dwa kamienie umieszczone w obudowie nakładają się na siebie, tworząc szczelinę, w jaką należy wcisnąć nóż.
Ostrzenie jest bardzo proste, wystarczy jedynie przesuwać ostrzem w przód i w tył, tak by kamienie ocierały się o krawędź tnącą na całej długości. Nie warto się spieszyć, w przeciwnym wypadku podczas krojenia możesz napotkać większy opór, gdyż krawędź tnąca nie będzie równomiernie naostrzona.
Jaką ostrzałkę wybrać?
Ostrzałka to swego rodzaju zestaw pierwszej pomocy dla noży, warto zatem dopilnować, by zawierała w sobie wszystko, czego możesz od niej potrzebować. Część sprzętów wyposażono w dodatkowe kamienie służące do wygładzania i profilowania ostrza. Wbrew pozorom nie jest to droga inwestycja. Za kilkadziesiąt złotych dostaniesz ostrzałkę kółkową wyposażoną w praktyczny pręt oraz kamień ceramiczny.
Jak często ostrzyć nóż?
Częstotliwość ostrzenia noża zależy od intensywności użytkowania go oraz przeznaczenia ostrza. Noże kuchenne, których używamy każdego dnia, powinny być ostrzone mniej więcej raz na miesiąc. Wszystko zależy również od gradacji kółek umieszczonych w urządzeniu. Bardziej szorstkie kamienie szybciej ostrzą, ale też mocniej ścierają ostrze, dlatego lepiej używać ostrzałki częściej i delikatniej. Alternatywą jest wybór kilku ostrzałek, z których każda będzie służyć do innego celu.
Czym niszczymy noże?
Wszystko zależy od intensywności użytkowania oraz tego, jak z ostrzem się obchodzimy. Okazuje się, że nawet nasze zwyczaje mają wpływ na ostrość szlifu. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, na czym kroisz składniki potraw. "Szorowanie" ostrzem po desce z tworzywa sztucznego może okazać się zgubne dla krawędzi tnącej. Podobnie zsuwanie nożem składników do garnka, zdecydowanie lepiej będzie, jeśli zrobisz to tępą krawędzią.
Nie można również wkładać noża do zmywarki. Gorąca woda pod dużym ciśnieniem przyczynia się do stępienia ostrza. Podobnie lepiej nie zostawiać go w zlewie wypełnionym wodą. Wilgoć może spowodować korozję ostrza. Z drugiej strony, w przeciwieństwie do garnków czy patelni nóż rzadko kiedy jest mocno ubrudzony. Zwykle wystarczy przetarcie go wilgotną ściereczką bądź gąbką. Nie musisz trzymać go w wodzie.