HobbyOstrze, które wytrzyma wszystko. Jak dbać o nóż na wyprawie

Ostrze, które wytrzyma wszystko. Jak dbać o nóż na wyprawie

Uczestnicy wypadów survivalowych doskonale wiedzą, jak ważnym narzędziem jest odpowiedni nóż. Zdają sobie również sprawę z tego, że niezależnie od materiału łatwo go uszkodzić lub stępić. Dlatego muszą doskonale wiedzieć, jak obchodzić się z ostrzem.

Ostrze, które wytrzyma wszystko. Jak dbać o nóż na wyprawie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.06.2018 15:23

Poniżej znajdziesz podstawowe porady dotyczące posługiwania się nożem. Dzięki temu będzie ci dobrze służył przez wiele lat.

Nie ostrz byle czym

Doświadczony survivalowiec wie, że ostrzenie noża myśliwskiego na zwykłym kamieniu czy spodzie ceramicznego kubka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Do tego celu używa się specjalnych kamieni szlifierskich, lub – jeśli jesteś w terenie – osełek prętowych lub kółkowych, które nie wymagają stabilnego podłoża. Ostrzenie przy pomocy innych przyrządów lepiej pozostawić amatorom.

Obraz
© Shutterstock.com

Poza tym należy pilnować, by ostrze nie stępiło się ani nie złamało podczas użytkowania. Nóż to wszechstronne narzędzie, którym możesz ciąć, rąbać i piłować, ale wszystko to w ograniczonym stopniu. Jeśli chcesz rozłupać większy pieniek, lepiej wykorzystać do tego toporek lub nawet maczetę, niż męczyć się z nożem. Oczywiście jeśli będziesz wystarczająco uparty, uda ci się to bez użycia większych narzędzi, ale proces pochłonie sporo siły i może trwale uszkodzić ostrze.

Z daleka od ognia i ziemi

Kolejnym błędem, który popełniają właściciele drogich noży jest przeświadczenie, że stal nierdzewna i węglowa jest niezniszczalna i żaden żywioł im niestraszny. Tymczasem lepiej nie fundować ostrzu zbyt długiego kontaktu z ogniem, na przykład używając go jako szpikulca do podgrzewania żywności na ognisku. Coś takiego może i wygląda klimatycznie i efektownie, ale tylko na filmach. W rzeczywistości to bardzo prosty sposób do zniszczenia noża.

Pod żadnym pozorem nie powinno się również wbijać noża w ziemię. Choć mogłoby się wydawać, że ostrze wykonane z kawałka stali nie stępi się po wbiciu go w miękkie podłoże, to jednak obecne w nim drobne kawałki skał mogą sprawić, że na ostrzu pojawią się mikroskopijne rysy, które trudno usunąć bez specjalnego kamienia szlifierskiego o stosunkowo dużej ziarnistości. Takie defekty to najszybsza droga do korozji, jeśli więc twój nóż nie jest wykonany ze stali nierdzewnej, lepiej zawsze o niego dbać.

Czystość przede wszystkim

W przypadku noża składanego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu mechanizmów. Podczas codziennej pracy ziemia, drzazgi czy resztki oprawianego zwierzęcia mogą przedostawać się do szczeliny w nożu, a co za tym idzie uszkodzić mechanizm blokujący. W takim przypadku korzystanie z noża będzie bardzo niebezpieczne, nic nie zagwarantuje, że przy dużym przeciążeniu głowni ostrze nie zamknie się.

Do czyszczenia wystarczy niewielki wycior lub kawałek materiału. Ostrza ze stali nierdzewnej można śmiało opłukać pod bieżącą wodą i odstawić do wyschnięcia. Pamiętaj, że zanieczyszczenia w rowku oznaczają kolejne mikroskopijne rysy za każdym razem, gdy składasz i rozkładasz nóż.

Obraz
© Shutterstock.com

Dobry zwyczaj

Ostatnia warta przytoczenia zasada brzmi "nie pożyczaj noża". Może brzmieć to dość okrutnie, ale jeśli ktoś z twojej grupy podczas wypadu zniszczył nóż, to prawdopodobnie źle się nim posługiwał. Wtedy istnieje równie duże prawdopodobieństwo, że z pożyczonym nożem będzie postępować tak samo.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)