Trwa ładowanie...
23-01-2015 13:32

Ostrzegają i edukują

Ostrzegają i edukująŹródło: kursylawinowe.pl
d14r8nn
d14r8nn

Z każdym rokiem rośnie liczba osób, które ruszają zimą w góry. O zagrożeniach z tym związanych przypominają organizatorzy akcji kursylawinowe.pl wraz z PZU i ratownikami TOPR.

Turystów pieszych, wspinaczy, narciarzy i snowboardzistów jeżdżących poza trasami w góry przyciąga chęć przeżycia przygody, sprawdzenia swoich możliwości, piękno krajobrazów. Niezależnie od formy, podstawą bezpiecznej zimowej eksploracji jest świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą aktywność w terenie wysokogórskim w tym okresie. Już 7. rok z rzędu o promocję wiedzy i umiejętności pozwalających unikać niebezpieczeństwa zadbają Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu wraz z PZU i ratownikami TOPR.

"Obszar bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem. W ciągu całego roku na jego promocję przeznaczamy miliony złotych. Kursy lawinowe, jako jeden z projektów, są wspierane przez PZU kolejny raz i jestem bardzo zadowolony z efektów, jakie przynoszą. Regularność to podstawowa zasada, jaką stosujemy w swoich programach prewencyjnych. Dzięki niej rośnie skuteczność naszych działań. CSR to dla nas bowiem coś więcej niż kampania firmowa. Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polaków." - tłumaczy Piotr Glen, Dyrektor ds. Zaangażowania Społecznego PZU - strategicznego partnera akcji.

Prowadzone wspólnie działania obejmują kampanię informacyjną oraz 18. szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych, których celem jest edukacja miłośników różnych form turystyki górskiej. Pierwsze kursy odbyły się w grudniu 2014 roku, kolejne odbywały się będą aż do pierwszej połowy kwietnia 2015 roku. Bazą większości szkoleń będzie Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej "W najbliższym sezonie - na podstawie analizy potrzeb uczestników - poświęcimy więcej czasu na praktyczne ćwiczenia w ocenie ryzyka i planowaniu aktywności górskich czy narciarskich w czasie występowania zagrożenia lawinowego. Chodzi tu o wskazanie podstawowych narzędzi, w tym również dostępnych aplikacji na smartfony, które ułatwiają podejmowanie decyzji już na wstępnym etapie planowania, jeszcze przed przyjazdem w góry, lub pomagają zweryfikować nasze plany już bezpośrednio w działaniu. Mamy nadzieję, że ta odnowiona formuła pozwoli na łatwiejsze przyswojenie tej najistotniejszej części wiedzy związanej z zagrożeniem
lawinowym." - zapowiada Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny akcji.

(fot. kursylawinowe.pl)

Trwające 3 dni szkolenia to najlepszy sposób by zdobyć wiedzę i umiejętności, które pozwalają podejmować właściwe decyzje w górach. To też doskonały sposób na spędzenie weekendu i poznanie ludzi, z którymi można planować kolejne wyprawy. Szczegółowe informacje na temat programu i terminów znaleźć można na stronach www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.

d14r8nn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14r8nn