Ostrzenie noży na kamieniu. Jak wybrać odpowiednie akcesoria?
Jak wiadomo, nic nie może wiecznie trwać i podobnie jest z ostrością noża. Ten w końcu stępi się od używania albo pod wpływem połączenia czasu i niekorzystnych warunków przechowywania. Z pomocą przychodzą tu zestawy ostrzące, a my podpowiemy wam, na co zwracać uwagę.
07.12.2021 11:55
Kamień kamieniowi nierówny
Wyróżniamy cztery rodzaje kamieni, z czego o jednym wspomnimy tylko kurtuazyjnie, a mowa tu o kamieniach naturalnych. Cechuje je wysoka cena spowodowana skomplikowanym procesem powstawania takiego zestawu. Znacznie częściej traficie na zestawy z użyciem kamieni ceramicznych, syntetycznych oraz diamentowych.
Te pierwsze służą do ostrzenia noży o twardości stali do 62 stopni HRC w skali Rockwella. Wynika to z tego, że ceramika nie poradzi sobie z twardszą stalą i szybko zakończy swój żywot. Dodatkowo twarde ostrze będzie ślizgać się po ceramice, więc wasze wysiłki mogą pójść na marne.
Kamienie syntetyczne są cięższe i bardziej wytrzymałe od ceramicznych. Będą bardziej uniwersalnym, ale też mniej praktycznym wyborem. Jeżeli zdecydujecie się na ten typ, to musicie pamiętać o sprawdzeniu, czy nie wymaga zanurzenia w wodzie. Niektóre kamienie syntetyczne trzeba zamoczyć na kilka lub kilkanaście minut do momentu, w którym przestaną powstawać pęcherzyki powietrza.
Ostatni rodzaj ostrzałek to diamentowe. Tutaj na płytce lub pręcie jest osadzany pył z diamentów, przeważnie syntetycznych. W przypadku tego typu przyrządów oszczędzanie przy zakupie to ostatnia rzecz, którą powinniście zrobić. Kiepskiej jakości kamienie diamentowe szybko "wyłysieją". Jeżeli postawicie na produkt renomowanej firmy, to odwdzięczy się on szybkim i równomiernym ostrzeniem.
Gradacja
Stopień porowatości kamienia zależy od jego wykorzystania, a żeby proces ostrzenia był kompletny, to należy wyposażyć się w odpowiedni zestaw. Wystarczą już dwa kamienie - jeden o gradacji od 300 do 500 do ostrzenia wstępnego, a drugi o gradacji od 500 do 800 do ostrzenia właściwego. Kamienie o gradacji powyżej 800 służą do wygładzania krawędzi - im wyższa, tym gładsze ostrze. Jest także przedział od 250 do 300, który wykorzystuje się do nadawania ostrzu odpowiedniego kąta, a także do jego renowacji. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup zestawu z czterema kamieniami z powyższych widełek.
Kąt ostrzenia
Wiele modeli ostrzałek posiada specjalnie wyprofilowane podstawki, które pozwalają ostrzyć nóż pod odpowiednim kątem. Dlaczego jest to takie ważne? Kąt natarcia podczas ostrzenia będzie zależał od zastosowania ostrza i tu wyróżnia się cztery pozycje. Pod kątem 17 stopni należy ostrzyć skalpele i brzytwy, które są delikatne, ale jednocześnie bardzo ostre. Kąt 20 stopni będzie odpowiedni dla noży kuchennych. Pod kątem 25 stopni należy ostrzyć noże myśliwskie i survivalowe. Kąt 30 stopni jest zarezerwowany dla noży przeznaczonych do cięcia twardych krawędzi.