Trwa ładowanie...
26-08-2011 14:22

Oto objawy "zespółu złamanego serca". Kobiety są bardziej zagrożone!

Oto objawy "zespółu złamanego serca". Kobiety są bardziej zagrożone!Źródło: Thinkstockphotos
d47vrn1
d47vrn1

Mieć złamane serce, to nie tylko metafora. To syndrom chorobowy, który może być groźny dla życia. Rzeczywiście problem dotyczy serca i najprawdopodobniej powstaje pod wpływem silnych negatywnych emocji, jak np. strata współmałżonka lub innej bliskiej osoby.

„Syndrom złamanego serca”, naukowo nazywa się „zespołem Takotsubo”. Jego objawy są bardzo zbliżone do ataku serca - ból w klatce piersiowej, duszności itd. Jednak w przeciwieństwie do ataku serca, jego skutki są odwracalne. Pod warunkiem, że chory szybko otrzyma pomoc.

Jak pokazały badania, których wyniki opublikowało właśnie czasopismo „American Journal of Cardiology”, na „złamane serce” pomaga aspiryna lub leki nasercowe. Badania te przeprowadzono na ok. 70 osobach, które trafiły do szpitala i gdzie postawiono im taką diagnozę. Dwie trzecie z nich zanim „pękło im serce” przeżyły stres emocjonalny.

Badania CMR (przy użyciu rezonansu magnetycznego)
wykazały, że podczas zespołu złamanego serca następuje powiększenie lewej komory serca i pogorszenie jej kurczliwości. Nazwa takotsubo powstała, gdyż ta poszerzona część komory przypomina właśnie „tako-tsubo”, naczynie z wąska szyjką i szerokim dnem używane przez japońskich rybaków do chwytania ośmiornic.

Co ciekawe, jak czytamy w serwisie BBC, z tych samych badań wynika też, że o ile przypadki zawału zdarzają się częściej zimą, to wiosna i lato przynoszą więcej złamanych serc.

d47vrn1

Najczęstszymi Takotsuy ofiarami są kobiety. Z badań 256 osób opublikowanych przez JAMA wynika, że kardiomiopatia stresowa, jak nazywają ten zespół lekarze, najczęściej zdarza się u kobiet po menopauzie. Stanowiły one aż 81 proc. wszystkich pacjentów badanych z tym zaburzeniem serca w ośrodkach opiekuńczych w USA i Europie.

Tylko 11 proc. chorych stanowili mężczyźni, a 8 proc. osób miało nie więcej niż 50 lat. U 71 proc. badanych stwierdzono silne stresy, które doprowadzały do tego zespołu złamanego serca najpóźniej przed upływem 48 godzin. Spośród tych osób u 87 proc. wykryto zakłócenia rytmu serca przy użyciu EKG.

JAMA ostrzega, że u niektórych osób „zespół złamanego serca” może być trudny do zdiagnozowania. Jego objawami mogą być: ból w klatce piersiowej, szybki i głęboki oddech, a także wstrząs kardiogenny, na który wskazuje zimna, pokryta potem blada skóra, obniżenie temperatury ciała, szybkie i słabe tętno oraz spadek ciśnienia tętniczego i zaburzenia świadomości.

U niektórych osób może też dojść do nagłego zatrzymania krążenia na skutek migotania komór. Jedynym wtedy ratunkiem jest natychmiastowe zastosowanie defibrylatora, aparatu wysyłającego poprzez klatkę piersiową impuls elektryczny prądu stałego, który może przywrócić właściwy rytm serca.

d47vrn1

A jak leczyć złamane serce? Naukowcy dalecy są jeszcze od odkrycia związku między naszymi zmysłami, a emocjami. Faktem jednak jest, że na przykład poczucie odrzucenia i brak miłości wywołują uczucie zimna. Odrzucenie wychładza organizm na tyle, że osoby te potrzebują ciepłych napojów. Pod tym względem badanie może wytłumaczyć dlaczego rosół, gorąca czekolada czy filiżanka zwykłej herbaty jest często podawana osobom zmartwionym bądź cierpiącym z powodu odrzucenia. Okazuje się, że gorący rosół może pomóc w leczeniu złamanego serca. Naukowcy wykazali również, że uczucie niesmaku, jakie towarzyszy nam podczas niesprawiedliwej oceny jest analogiczne ze spożywaniem napoju, którego nie lubimy. Nie bez powodu mówi się więc, że nieprzyjemna sytuacja wywołuje w nas gorzki smak.

(PAP), menonwaves

d47vrn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47vrn1