Trwa ładowanie...
d40k7n2
Ciekawostki

Oto ulubiona kawa Polaków!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oto ulubiona kawa Polaków!
(Thinkstockphotos)
d40k7n2

Męskim okiem

Kawowym trunkiem, którym Polacy raczą się najchętniej jest Cafe Latte - wynika z raportu "Cafe Monitor". I choć Polacy coraz częściej odwiedzają kawiarnie, jednak nadal większość osób deklaruje, że zazwyczaj pije kawę w domu lub u znajomych.

Jak wynika z czwartej edycji raportu ARC Rynek i Opinia "Cafe Monitor" największymi kawoszami, przynajmniej tymi, którzy odwiedzają kawiarniane sieciówki, okazują się kobiety w wieku 20-29 lat.

d40k7n2

Jeśli nie najpopularniejsze cafe latte, które najczęściej wybierają młode kobiety (20-29 lat), to co? Oczywiście cappuccino - ulubiona kawa nastolatek. Niestety smakoszy tradycyjnej małej czarnej nie przybywa, co przekłada się na spadek popularności espresso, przy czym ten rodzaj kawy jest znacznie bardziej popularny wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Mimo że tak cenimy sobie smak kawy, częściej sięgamy po nią w domu, aniżeli na mieście. Na przeszkodzie stoją fundusze.

Niemal 20 proc. badanych uznało, że ceny produktów oferowanych w kawiarniach sieciowych są zbyt wysokie - w porównaniu z ubiegłym rokiem kwota wydawana jednorazowo w kawiarni jest niższa o niemal 10 proc. Jeśli jednak już decydujemy się na jedną z modnych kawiarni sieciowych, kierujemy się dobrym smakiem oferowanych napojów, dogodną lokalizacją oraz miłą atmosferą. Zgodnie z deklaracjami znacznie mniejszą wagę Polacy przywiązują do popularności danego miejsca czy jego wystroju.

Tymczasem, jak ostrzegają naukowcy, zbyt dużo kawy może zmniejszać szanse na poczęcie dziecka u kobiet, które mają problemy z płodnością. Holenderscy badacze przyjrzeli się 9 tys. kobiet, które zostały poddane zapłodnieniu in vitro, aby sprawdzić, czy mają one szanse na naturalne zajście w ciążę. W przypadku jednej na siedem rzeczywiście tak się stało, ale picie ponad czterech filiżanek kawy dziennie obniżało szanse o 26 proc.

Eksperci podkreślają, że odnosi się to tylko do pań, które miały problemy z płodnością i chciały zwiększyć szanse na ciążę. Naukowcy skupili się na paniach, które zostały poddane sztucznemu zapłodnieniu w latach 1985-1995. 16 proc. udało się zajść w ciążę w sposób naturalny, z czego 45 proc. po pół roku od ostatniego zabiegu in vitro.

d40k7n2

Panie zostały zapytane o nawyki. Picie alkoholu co najmniej trzy razy w tygodniu pociągało za sobą takie same konsekwencje jak picie zbyt dużej ilości kawy. Jeszcze bardziej obniżają szanse na dziecko palenie przynajmniej jednego papierosa dziennie i nadwaga.Okazuje się, że 36-letnia kobieta, która pali, pije zbyt dużo alkoholu i kawy, a także ma nadwagę i przeszła trzy cykle zapłodnienia in vitro ma tylko 5 procentową szansę na naturalną ciążę. Jeśli prowadzi zdrowy tryb życia - prawdopodobieństwo poczęcia wzrasta trzykrotnie.

Prowadząca badania jest zdania, że potencjalni rodzice powinni być informowani, jak zmaksymalizować szansę na naturalne poczęcie potomka. Inni eksperci są sceptyczni. Zwracają uwagę na to, że badanie dotyczy jedynie kobiet, które były poddawane zapłodnieniu in vitro.

Naukowcy z University of Sheffield twierdzą, że kofeina może rzeczywiście mieć słaby toksyczny wpływ na jajniki i plemniki. Ich zdaniem "wiele kobiet może wypijać i 20 filiżanek kawy dziennie i zajść w ciążę, ale kiedy są problemy z płodnością, to może faktycznie zaszkodzić".

(PAP), m-s / PFi

Nie jesteś zadowolony ze swojego dealera? Zmień go na lepszego!

d40k7n2

Podziel się opinią

Share

d40k7n2

d40k7n2