Trwa ładowanie...
d9n3ei4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Seks

Otyłość, alkohol i papierosy nie muszą wpływać na jakość plemników

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otyłość, alkohol i papierosy nie muszą wpływać na jakość plemników
(Fotochannels)
d9n3ei4

Wbrew radom dawanym mężczyznom mającym kłopoty z płodnością, odchudzanie, rzucenie palenia i odstawienie alkoholu nie poprawiają w widoczny sposób jakości nasienia - informuje pismo "Human Reproduction".

Naukowcy z uniwersytetów w Sheffield i Manchesterze porównali styl życia 939 mężczyzn mających problemy z jakością nasienia oraz 1310 o normalnej jego jakości. Jak się okazało, liczba ruchliwych plemników w jednostce objętości była bardzo zbliżona zarówno wśród niepalących, jak i wypalających 20 papierosów dziennie. Także zażywanie rozmaitych substancji w celach rekreacyjnych, nadwaga czy otyłość oraz nadużywanie alkoholu nie wydawały się istotnie zmniejszać ich liczby.

"Nie ma potrzeby, aby mężczyźni pragnący zostać ojcami stali się mnichami" - powiedział dr Allan Pacey z University of Sheffield. Autorzy artykułu zaznaczają jednak, że nawet jeśli nadwaga, palenie i picie nie szkodzą płodności, mogą niekorzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia. Ponadto podczas badań nie mierzono tak ważnych dla płodności parametrów plemników jak ich wielkość i kształt czy też jakość DNA.

d9n3ei4

Nadal aktualne pozostaje zalecenie, by mężczyźni pragnący zostać ojcami nosili nieuciskającą bieliznę - to znaczy raczej bokserki niż slipy. Jednak zalecanie innych zmian dotyczących stylu życia może raczej opóźniać podjęcie skuteczniejszych kroków, co jest szczególnie ważne w przypadku par mających już niewiele czasu na poczęcie dziecka. (PAP) pmw/tot/ijuh

101 mitów o seksie!

d9n3ei4

Podziel się opinią

Share

d9n3ei4

d9n3ei4