Trwa ładowanie...
dl58y9f
Męskie sprawy

Palenie papierosów zwiększa ryzyko schizofrenii

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palenie papierosów zwiększa ryzyko schizofrenii
(Shutterstock)
dl58y9f

Palenie papierosów może zwiększać ryzyko powstawania psychoz oraz zachorowania na schizofrenię – sugerują badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez „Lancet Psychiatry”.

Wcześniej zauważono, że predyspozycje do psychoz, stanów zaburzających postrzeganie rzeczywistości, zwiększają kanabinoidy, substancje znajdujące się w konopiach indyjskich, np. w marihuanie i haszyszu. Jeden z głównych autorów badań, dr James MacCabe z Institute of Psychiatry, Psychology and Neuroscience w King's College London, twierdzi jednak, że za psychozy bardziej odpowiedzialne jest palenie tytoniu.

„Wiele osób sięgających po używki zawierające kanabinoidy jednocześnie pali tytoń” - podkreśla. Stąd takie skojarzenie, tymczasem głównym winowajca może być nikotynizm, a nie marihuana.

dl58y9f

Specjalista powołuje się na metaanalizę 61 badań, którymi objęto 15 tys. palaczy papierosów oraz 273 tys. osób niepalących. Wynika z nich, że 57 proc. badanych, którzy po raz pierwszy doświadczyli urojeń i halucynacji, było jednocześnie palaczami papierosów. Palacze również dwukrotnie częściej chorowali na schizofrenię, na dodatek u nich rozwijała się ona o rok wcześniej.

Dotychczas sądzono, że chorzy na schizofrenię częściej palą papierosy, żeby lepiej rodzić sobie z psychozami, stresem oraz skutkami ubocznymi zażywanych leków. Według Rethink Mental Illness, w Anglii aż 42 proc. papierosów jest wypalanych przez osoby borykające się z problemami psychicznymi.

Najnowsze badania sugerują jednak, że palenie może również przyczynić się do rozwoju schizofrenii. O ile jedna osoba na 100 choruje na to schorzenie, to wśród uzależnionych od nikotyny – dwie na 100, czyli dwukrotnie częściej.

Współautor badań, dyrektor Institute of Psychological Medicine w Cardiff University prof. Michael Owen, podkreśla, że palenie tytoniu jest jednym z wielu czynników przyczyniających się do rozwoju schizofrenii. Jednym z głównych są przede wszystkim predyspozycje genetyczne.

dl58y9f

Prof. Robin Murray z King's College London wyjaśnia, że palenie tytoniu zwiększa w mózgu wydzielanie dopaminy, jednego z jego neuroprzekaźników, który sprzyja powstawaniu psychoz. Przyznaje jednak, że potrzebne są dłuższe obserwacje, żeby potwierdzić to bardzo prawdopodobne podejrzenie.

PAP/dm,facet.wp.pl

Jakie są objawy schizofrenii?

[

]( http://gryonline.wp.pl )

dl58y9f

Podziel się opinią

Share
dl58y9f
dl58y9f