Trwa ładowanie...
d21pgmx
Ciekawostki

Palisz? Nie jedź

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palisz? Nie jedź
(Fotochannels.com)
d21pgmx

W ciągu trzech godzin po wypaleniu skręta pozostający pod wpływem marihuany kierowcy stwarzają dwa razy większe zagrożenie wypadkiem niż osoby niebędące pod wpływem alkoholu ani narkotyków - informuje "British Medical Journal".

Jak wyjaśniają kanadyjscy naukowcy z Dalhousie University w Halifax, marihuana zaburza te funkcje mózgu, które są niezbędne do bezpiecznego kierowania samochodem. Potwierdzają to wcześniejsze badania "upalonych" ochotników na laboratoryjnych symulatorach jazdy.

Specjaliści z Halifax dokonali przeglądu dziewięciu prac naukowych dotyczących 50 000 uczestników poważnych wypadków, w tym także wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Wśród tych osób byli kierowcy samochodów osobowych, sportowych, ciężarówek i półciężarówek, autobusów i motocykli. Jak się okazało, ryzyko uczestnictwa w poważnym wypadku - z rannymi i zabitymi - rosło dwukrotnie w przypadku kierowcy, który palił marihuanę mniej niż trzy godziny przed zajęciem miejsca za kierownicą. W przypadku mniej poważnych kolizji wpływ marihuany nie został na razie ustalony.

d21pgmx

O tym, że ujęta w analizie osoba używała marihuany świadczyła obecność THC(tetrahydrokannabinolu) we krwi - lub własne zeznanie.

Według danych organizacji "Brake", w Wielkiej Brytanii 18 proc. ofiar śmiertelnych wypadków drogowych ma we krwi ślady narkotyków - najczęściej marihuany. Badania wykrywające obecność marihuany w organizmie prowadzone na drogach Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Norwegii, USA i Australii dały wynik pozytywny u od 0,3 do 7,4 proc. kierowców. Nadal jednak głównym problemem pozostaje jazda pod wpływem alkoholu.

Wiemy, że w kultowym filmie Tarantino "Pulp Fiction", naćpany, jak pszczoła po zmianie ula, John Travolta, nie raczył się marihuaną, ale czymś zgoła mocniejszym. Jednak najnowsze badanie uzmysławia nam, że kierowca po spaleniu blanta, na drodze może zachowywać się podobnie. Oszczędźmy tego sobie i innym.

PAP, wp.pl/PFi

ZOBACZ: Jak rozpoznać czy dziecko sięga po narkotyki!

d21pgmx

Podziel się opinią

Share
d21pgmx
d21pgmx