Trwa 艂adowanie...
07-08-2013 13:09

Pancerne rowery

Pancerne rowery殴r贸d艂o: AFP
d2o7n9c
d2o7n9c

W pierwszej chwili okre艣lenie "pancerne rowery" wydaje si臋 zabawne, ironiczne i nieco paradoksalne. Okazuje si臋 jednak, 偶e specjalne - bojowe rowery istniej膮 naprawd臋. I na prawdziwym polu walki s膮 wykorzystywane przez wiele elitarnych jednostek - np. przez komandos贸w i jednostki powietrzno-desantowe.

Zdaniem specjalist贸w pola walki wojskowy rower bije na g艂ow臋 wszelkie inne 艣rodki transportu. Jest szybki, lekki, nie potrzebuje paliwa i nie zagra偶a mu bro艅 niszcz膮ca impulsem elektromagnetycznym. A radary prawie nie zauwa偶aj膮 jego istnienia. Tymczasem 偶o艂nierz korzystaj膮cy z roweru nie tylko porusza si臋 szybciej ni偶 piechur, ale mo偶e te偶 przewie藕膰 znacznie wi臋cej ekwipunku.

Nic dziwnego, 偶e rowery wykorzystywane s膮 wsp贸艂cze艣nie przez niewielkie, dynamiczne grupy - komandos贸w, wojska desantowe, zwiadowc贸w i grupy dywersyjno-szpiegowskie. Odzia艂 rowerzyst贸w wyposa偶onych w granatniki przeciwpancerne mo偶e okaza膰 si臋 艣miertelnie niebezpieczny dla zaskoczonego przeciwnika.

Jednym z najlepszych wsp贸艂cze艣nie istniej膮cych bicykli wojskowych jest ameryka艅ski rower Paratrooper. Powsta艂 on pod koniec lat 90-tych ubieg艂ego wieku w艂a艣nie z my艣l膮 o wojskach desantowych. Rower po z艂o偶eniu mie艣ci si臋 w specjalnym zasobniku, kt贸ry spadochroniarz zabiera ze sob膮 skacz膮c z samolotu. Ju偶 na ziemi z艂o偶enie bicykla nie wymaga 偶adnych dodatkowych narz臋dzi i zajmuje oko艂o 30 sekund. Po tym czasie 偶o艂nierz mo偶e wsi膮艣膰 na siode艂ko i b艂yskawicznie oddali膰 si臋 z potencjalnie niebezpiecznego miejsca l膮dowania.

(fot. militarybikes.com)

d2o7n9c

Co wa偶ne - Paratrooper posiada wszelkie walory pe艂nowymiarowego "g贸rala". Ma 26-calowe ko艂a, terenowe mocne opony, amortyzatory i 24-biegowy zestaw przerzutek. Wa偶y ok. 15 kg, czyli sporo, ale wykonano go z najmocniejszego stopu aluminium. Dzi臋ki temu jest odporny na wi臋kszo艣膰 uraz贸w - no mo偶e poza bezpo艣rednim trafieniem przez przeciwnika. Rower pokryty jest te偶 specjaln膮 oliwkow膮 farb膮, kt贸ra nie tylko maskuje go, ale r贸wnie偶 kryje przed systemami radarowymi przeciwnika. Je艣li wi臋c dodatkowo rowerzysta posiada str贸j redukuj膮cy odbicia w podczerwieni, to jego obecno艣ci nie zdradza praktycznie nic.

Dodatkowo wszystkie ameryka艅skie bicykle bojowe posiadaj膮 specjalne mocowania pozwalaj膮ce na powieszenie na ramie plecaka, czy dodatkowych zasobnik贸w - np. na wod臋, radiostacj臋, amunicj臋, czy ci臋偶sz膮 bro艅 (np. granatnik).

W rowery Paratrooper wyposa偶one s膮 dzi艣 mi臋dzy innymi oddzia艂y US Marines. Stanowi膮 one tak偶e dodatkowe wyposa偶enie wi臋kszo艣ci lekkich pojazd贸w US Army - takich jak Humvee, czy transportery piechoty LAV. Wykorzystuj膮 je 偶o艂nierze stacjonuj膮cy w Iraku i Afganistanie.

d2o7n9c

Ale nie tylko Amerykanie doceniaj膮 bojowe walory bicykli. Rowery maj膮 na swym wyposa偶eniu r贸wnie偶 wojska szwajcarskie, szwedzkie i brytyjskie. U偶ywaj膮 ich oddzia艂y Ghurk贸w i Snajperzy Zwiadu z Singapuru.

(fot. AFP)

Niestety w Polsce ten rodzaj 偶o艂nierskiego wyposa偶enia jak dot膮d nie zosta艂 odpowiednio doceniony. Nie licz膮c rzecz jasna oddolnych inicjatyw i spontanicznych zastosowa艅, takich jak np. wysy艂anie "kot贸w" rowerem po flaszk臋. Trudno powiedzie膰, sk膮d bierze si臋 niech臋膰 polskich genera艂贸w do bicykli. Czy偶by chodzi艂o o l臋k przed peda艂ami?

(menonwaves)/PFi, facet.wp.pl

d2o7n9c
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2o7n9c