Trwa ładowanie...
ycipk-2o1t39
Męskie sprawy

Pasożyty zmienią twój charakter

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pasożyty zmienią twój charakter
(fotochannels.com)
ycipk-2o1t39

A dokładniej pasożyty wywołujące u kotów toksoplazmozę. Jak zmienia się charakter faceta, który podłapał tę chorobę? Zdziwisz się - na lepsze!

Czy zauważyłeś, że od kiedy sprawiłeś sobie kota stałeś się jakiś... inny? Bardziej przebojowy czy nawet momentami lekkomyślny, a przy tym łatwiej nawiązujący znajomości i otwarty na wszystko, co nowe i nieznane? Jeśli tak, powinieneś się przebadać, ponieważ najprawdopodobniej twój nowy pupil zaraził cię toksoplazmozą, ostrzega "Slate".

W jednym z ostatnich numerów magazynu "European Journal of Personality", pojawił się raport pt. "Extraversion and Lower Conscientiousness in Humans Infected with Toxoplasma", w którym uczeni przekonują, że osoby zainfekowane pasożytem toxpolasmy gondii są większymi ekstrawertykami niż ludzie zdrowi. "Toxoplasma manipuluje zachowaniem swojego zwierzęcego nosiciela poprzez zwiększanie poziomu dopaminy oraz innych hormonów w jego mózgu" - mówi jeden z autorów raportu, Jaroslav Flegr z Charles University w Pradze.

ycipk-2o1t39

Jak zmienia się zachowanie pod wpływem toksoplazmozy?

Ale co powyższe badania oznaczają w praktyce? Jak przekonują naukowcy, aby przejść pełen cykl życia, pasożyty celowo sterują zachowaniem swych nosicieli. W przypadku np. myszy, te pod wpływem działania "T. gonidii" stają się nieustraszone, tzn. przestają bać się kotów. Innymi słowy, pasożyt sprawia, że gryzoń staje się bardziej lekkomyślny, przestaje odczuwać strach - to konieczne, by "Jerry" mógł paść ofiarą "Toma", a więc nosiciela docelowego...

Jak podaje "Scientific American" u ludzi efekty nie są aż tak opłakane w skutkach. Z kwestionariuszy zebranych od chorych wynika, że ich osąd sytuacji odrobinę się zmienia, tzn. my również - podobnie jak myszy - stajemy się bardziej nieroztropni, żeby nie powiedzieć lekkomyślni. Jesteśmy też śmielsi. Może właśnie dlatego zarażenie toksoplazmozą może objawiać się zwiększonym prawdopodobieństwem spowodowania wypadku na drodze.

Odzwierzęcy Don Juan

ycipk-2o1t39

Naukowcy ustalili również, że im dłużej dana jednostka jest nosicielem wspomnianego pasożyta, tym większe jego oddziaływanie. Jednak podnoszenie alarmu nie ma tu sensu - według najnowszych szacunków amerykańskiego "Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom" toksoplazmoza to przypadłość dość powszechna - cierpi na nią 22,5 proc. Amerykanów powyżej 12. roku życia. Przy czym najbardziej niebezpieczna jest ona dla ciężarnych kobiet.

"Najczęściej do zakażenia toksoplazmozą dochodzi w wyniku spożycia surowego lub ewentualnie niedogotowanego mięsa, w którym zawarte są cysty z bradyzoitami Toxoplasma gondii. Co więcej, zarażenie tą chorobą możliwe jest podczas zjadania pokarmów, które uprzednio zostały zanieczyszczone kałem, śliną lub moczem zwierząt chorujących na toksoplazmozę" - wyjaśnia portal toksoplazmoza.com. Z kolei najczęstszymi objawami toksoplazmozy, poza większą skutecznością w podrywaniu, są m.in. "wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, dolegliwości jak przy grypie, zapalenie opon mózgowych, bóle stawów i zmiany pozapalne w zakażonych narządach".

Naturalnie, mimo żartobliwego tonu tego artykułu i pozornie pozytywnych właściwościach "ekstrawertyzującego" pasożyta, należy pamiętać, że z toksoplazmozą mogą wiązać się poważne komplikacje, stąd jeśli tylko zauważycie pierwsze symptomy, radzimy skontaktować się ze specjalistą.

Zobacz: Czy mężczyźni naprawdę wolą blondynki?

ycipk-2o1t39

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2o1t39

ycipk-2o1t39
ycipk-2o1t39