Trwa ładowanie...
d2t0p47
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Militaria

Pentagon: Rośnie potęga militarna Chin

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pentagon: Rośnie potęga militarna Chin
(AP)
d2t0p47

* Ambitne plany Pekinu, by zmienić Chiny w militarne mocarstwo, realizowane są w sposób tak utajniony, ze "zwiększa to ryzyko potencjalnych nieporozumień" - głosi wydany w poniedziałek raport Pentagonu.*

Publikowany, co rok na zamówienie Kongresu raport ministerstwa obrony USA, ocenia stan sił zbrojnych Chin; według najnowszego dokumentu Pekin wzmacnia swój i tak już potężny arsenał rakietowy, modernizuje broń nuklearną i rozbudowuje flotę podwodnych okrętów bojowych.

Associated Press ocenia, że raport Pentagonu nie zawiera niespodzianek. Wiadomo było od dawna, że Chiny stające się globalna potęgą ekonomiczną inwestują miliardy dolarów w broń o charakterze ofensywnym i defensywnym, by pilnować swoich regionalnych interesów.

d2t0p47

Raport stwierdza, że tajemnica, jaką Pekin otacza wszystko co dotyczy chińskich siłach zbrojnych oraz kwestie bezpieczeństwa "nasila niepewność i zwiększa potencjalne (ryzyko) nieporozumień i niewłaściwych kalkulacji".

Wśród nowych danych, jakie podaje raport, jest informacja, że Chiny mają 1150 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu i mają zamiar nabyć nieznaną liczbę rakiet średniego zasięgu. Chiny rozwijają również system artylerii, która może skutecznie razić ogniem poprzez Cieśninę Tajwańską - głosi raport.

Publikacja raportu Pentagonu przypadła na okres, w którym stosunki wojskowe amerykańsko-chińskie są wyjątkowo napięte.

Chiny zerwały współpracę swoich sił zbrojnych z Pentagonem, gdy USA oświadczyły, że sprzedadzą broń Tajwanowi.

12 sierpnia Reuters napisał, powołując się na komentarz dziennika chińskich sił zbrojnych "Jiefangjun Bao", że Chinach nie ukrywano urazy z powodu ćwiczeń morskich, organizowanych przez USA wspólnie z Koreą Południową.

(PAP)

d2t0p47

Podziel się opinią

Share

d2t0p47

d2t0p47