Trwa 艂adowanie...
22-02-2012 12:19

Pepesza - z niej strzelali czterej pancerni

Pepesza - z niej strzelali czterej pancerni殴r贸d艂o: filmpolski.pl
d4l24f9
d4l24f9

Je偶eli istniej膮 bronie-symbole II wojny 艣wiatowej, to jedn膮 z nich jest bez w膮tpienia radziecka pepesza. To ten pistolet maszynowy towarzyszy艂 czerwonoarmistom podczas ofensywy na zach贸d. Z niego te偶 "pruli do germa艅ca" Polacy z armii Berlinga. No i oczywi艣cie czterej pancerni.

Konkurs na pistolet maszynowy Sowieci og艂osili w po艂owie 1940 roku, kiedy sta艂o si臋 jasne, 偶e konflikt z Niemcami jest nieunikniony. Spo艣r贸d trzech propozycji jury wybra艂o wyr贸偶niaj膮cy si臋 prostot膮 konstrukcji projekt Georgija Szpagina. Po serii test贸w t臋 konstrukcj臋 przyj臋to do uzbrojenia Armii Czerwonej pod oznaczeniem PPSz- 41, a seryjna produkcja ruszy艂a tu偶 przed hitlerowsk膮 ofensyw膮. Warto wspomnie膰, 偶e produkcja pepeszy by艂a niezwykle tania. Na jeden egzemplarz pistoletu trzeba by艂o zu偶y膰 nieca艂e 14 kg metalu, czyli dwukrotnie mniej, ni偶 na inne pistolety maszynowe.

(fot. CC 3.0/ Urban)

d4l24f9

Pocz膮tkowo PPSz-41 wyposa偶any by艂 w magazynek b臋bnowy o pojemno艣ci 71 naboi, jednak jego waga oraz skomplikowana budowa sprawi艂y, 偶e ju偶 w 1942 roku zacz臋to produkowa膰 te偶 prostsze i l偶ejsze magazynki 艂ukowe na 35 naboi.

W czasie dzia艂a艅 wojennych szybko doceniono walory pepeszy. W sk艂ad si艂 szturmowych Armii Czerwonej wchodzi艂y bataliony fizylier贸w, uzbrojonych tylko w pepesze oraz granaty. To oni pierwsi ruszali do boju, cz臋sto walcz膮c z Wehrmachtem na bardzo bliskich dystansach.

Co ciekawe - Niemcy r贸wnie偶 byli pod wra偶eniem radzieckiej broni. Do tego stopnia, 偶e swoje oddzia艂y szturmowe r贸wnie偶 w ca艂o艣ci przezbrajali w zdobyczne pepesze.

Przyczyni艂a si臋 do tego zapewne niezawodno艣膰 PPSz-41 - w odr贸偶nieniu od pistolet贸w niemieckich nie straszne by艂y jej nawet ekstremalne warunki pogodowe. Radziecki pistolet skonstruowany by艂 tak, 偶e nawet mocno zanieczyszczony nadal m贸g艂 strzela膰 bez zaci臋cia. To z kolei dawa艂o Rosjanom na polu walki dodatkowy komfort psychiczny.

d4l24f9

Do ko艅ca wojny wyprodukowano 5,5 mln egzemplarzy pistoletu maszynowego Szpagina. Opr贸cz Armii Czerwonej u偶ywa艂o ich m.in. Ludowe Wojsko Polskie i armie pa艅stw zale偶nych od ZSRR. Jednak ju偶 po zako艅czeniu dzia艂a艅 wojennych produkcj臋 pepesz w Kraju Rad wstrzymano. Mimo to kolejne egzemplarze produkowano w krajach, kt贸re wykupi艂y licencj臋 na produkcj臋 tej broni - m.in. w Chinach, Jugos艂awii, Korei, czy Iranie. Do dzi艣 bro艅 ta w r贸偶nych wariantach u偶ywana jest w krajach Trzeciego 艢wiata.

LZ/ PFi

d4l24f9
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d4l24f9