Picie kawy związane z niższym ryzykiem raka wątroby
Regularne picie kawy ma związek z niższym o 40 proc. ryzykiem zachorowania na raka wątroby - wynika z najnowszej analizy kilkunastu badań, którą publikuje pismo "Clinical Gastroenterology and Hepatology".
- Wyniki naszej analizy potwierdzają wcześniejsze doniesienia, że kawa jest korzystna dla zdrowia, a zwłaszcza dla wątroby - komentuje współautor pracy, włoski epidemiolog Carlo La Vecchia z Universita degli Studi di Milano.
Według badacza ochronne działanie kawy może wynikać m.in. z tego, że obniża ona ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz ryzyko marskości wątroby, a obydwa te czynniki predysponują do raka wątrobowokomórkowego (tj. wywodzącego się z komórek wątroby - hepatocytów).
La Vecchia razem z kolegami przeprowadził tzw. metaanalizę wyników 16 badań, w których udział wzięło łącznie 3,153 chorych na raka wątrobowokomórkowego.
Okazało się, że osoby regularnie pijące kawę (nawet w małych ilościach) mają o 40 proc. niższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór w porównaniu z ludźmi, którzy nie piją kawy wcale. Ci, którzy spożywali dużo kawy (zależnie od badania więcej niż jedna lub trzy filiżanki dziennie) mieli o 56 proc. niższe ryzyko raka wątrobowokomórkowego, a dla pijących jej mało ryzyko było niższe o 28 proc.
Związek ten utrzymywał się niezależnie od płci badanych osób, spożycia alkoholu (nadmierne zwiększa ryzyko marskości wątroby i raka tego narządu) oraz występowania w przeszłości zapalenia wątroby czy innego jej schorzenia.
Autorzy analizy podkreślają, że wyniki te nie dowodzą jeszcze, iż kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego. Niewykluczone jest bowiem, że osoby cierpiące na różne schorzenia wątroby i układu pokarmowego redukują spożycie kawy.
- Na razie nie jest jasne, czy picie kawy może pełnić jakąś rolę w prewencji raka wątroby - zaznacza La Vecchia. Ale nawet jeśli przyszłe badania to potwierdzą to i tak będzie ona ograniczona w porównaniu z aktualnie znanymi metodami, zaznacza badacz.
Jak przypomina, rakowi wątrobowokomórkowemu można w znacznym stopniu zapobiegać poprzez: szczepienie się przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV), przestrzeganie zasad zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) oraz redukcję spożycia alkoholu. Stosowanie się do tych trzech zasad mogłoby pomóc uniknąć ponad 90 proc. przypadków raka wątroby na świecie, podkreśla La Vecchia.
Rak wątroby jest szóstym najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie, a wśród nowotworowych przyczyn zgonów jest na trzeciej pozycji. W Polsce zajmuje natomiast znacznie dalsze miejsca. Ponad 90 proc. jego przypadków stanowi rak wątrobowokomórkowy. Do najważniejszych czynników ryzyka tego nowotworu zalicza się przewlekłą infekcję wirusem zapalenia wątroby - HBV lub HCV oraz nadużywanie alkoholu. W dalszej kolejności są to: otyłość i cukrzyca oraz palenie papierosów. (PAP)
jjj/krf/