Trwa ładowanie...
d3ai30i
Męskie sprawy

Picie ojców także wpływa na płód

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Picie ojców także wpływa na płód
(123RF.COM)
d3ai30i

Nowe badania pokazują, że nie tylko matki, ale także ojcowie ponoszą odpowiedzialność za możliwe zaburzenia u dziecka powstałe w skutek prenatalnej ekspozycji na alkohol.

Artykuł na ten temat opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Animal Cells and Systems".

Dzieci, których matki piją podczas ciąży, mogą urodzić się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS) - groźnym zaburzeniem obejmującym szereg wrodzonych wad somatycznych i neurologicznych, rzutujących na całe przyszłe życie. Dzieci z FAS mają m.in. spowolniony rozwój fizyczny, anomalie anatomiczne, zaburzenia małej i dużej motoryki, zaburzenia w odbieraniu bodźców, zaburzenia uwagi i pamięci, problemy z uczeniem się, opóźniony rozwój mowy i problemy komunikacyjne.

d3ai30i

Do tej pory za wystąpienie FAS obwiniano wyłącznie matki, które spożywały alkohol w czasie ciąży. Zupełnie nie wiązano tego problemu z ojcami. Przełomowe badanie naukowców z Uniwersytetu Konkuk w Seulu (Korea Płd.) podważa dotychczasowe ustalenia, obarczając pijących ojców współodpowiedzialnością za zaburzenia płodu.

Autorzy badania przeprowadzili serię eksperymentów na myszach. Samcom myszy podawano różne dawki alkoholu i porównywano je z grupą kontrolną, która zamiast alkoholu dostawała roztwór soli fizjologicznej. Po ekspozycji zwierzęta dopuszczano do samic i badano poczęte w wyniku tego płody.

Otrzymane wyniki zaskoczyły samych naukowców - wykazały, że spożywanie alkoholu przez ojca może bezpośrednio wpływać na rozwój płodu.

U znacznej części płodów poczętych przez samce eksponowane wcześniej na działanie alkoholu doszło do nieprawidłowości w rozwoju narządów, w tym także mózgu. Dzieci zwierząt z grupy kontrolnej bez wyjątku rozwijały się normalnie.

d3ai30i

Czy możliwe jest, aby zaburzenia rozwojowe były determinowane już w momencie zapłodnienia? - Wyniki tego badania dowodzą, że tak - mówią autorzy odkrycia. - Uważamy, że spożywanie alkoholu wpływa na geny przenoszone poprzez nasienie. I to te geny, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój płodu.

- Do tej pory w żaden sposób nie wiązano stylu życia ojców z kondycją ich nienarodzonych dzieci - podsumowują autorzy. - Nasze badanie jest przełomowe. Jako pierwsi udowodniliśmy, że nawyki przyszłych ojców, a konkretnie nadużywanie przez nich alkoholu, mogą spowodować znaczące nieprawidłowości u płodu. (PAP)

kap/agt/Ijuh

Zobacz: Tacierzyństwo. Zostajesz tatusiem i wszystko się zmienia

d3ai30i

Podziel się opinią

Share
d3ai30i
d3ai30i