Trwa ładowanie...

Piękne kobiety niebezpieczne dla zdrowia

Share
Piękne kobiety niebezpieczne dla zdrowia
Źródło: Thinkstockphotos
d1icu4i

Kobieca uroda bywa niebezpieczna - demony piękności pierwszej klasy potrafią bez trudu łamać męskie serca. Okazuje się, że ta metafora nie jest do końca abstrakcyjna - piękne kobiety są niebezpieczne dla męskiego zdrowia!

Naukowcy o narodowości utożsamianej z łamaniem kobiecych serc - a mianowicie hiszpańscy, odkryli, że sama obecność pięknej kobiety w pobliżu mężczyzny negatywnie wpływa na męskie zdrowie. Jak do tego doszli?

Naukowcy przeprowadzili swoje badania na grupie 84 młodych mężczyzn. Każdy z nich został zaprowadzony do sali, gdzie miał się zając rozwiązywaniem sudoku. Po chwili do pokoju wchodziła para nieznajomych - mężczyzna i piękna kobieta, którzy siadali w pewnej odległości od badanego, w żaden sposób nie przeszkadzając mu w rozrywce. Czy aby na pewno?

Po pewnym czasie jedna z nieznajomych osób opuszczała pokój - jeśli była to kobieta, poziom stresu u badanego pozostawał w normie. Jeśli jednak wychodził mężczyzna, a osoba badana pozostawała sam na sam z piękną kobietą, poziom stresu gwałtownie wzrastał, osiągając poziom niebezpieczny dla zdrowia - w niektórych przypadkach dochodził do poziomu porównywalnego do osoby, która wyskakuje z lecącego samolotu!

d1icu4i

Co sprawia, że kobieca uroda może doprowadzić facetów do takiego stanu? Źródła należy szukać w zachowaniach i zwyczajach życiowych naszych jaskiniowych przodków - jeśli na horyzoncie pojawiała się urodziwa samica, jaskiniowiec od razu szukał możliwości wejścia z nią w ściślejszy kontakt.

Ten sam mechanizm działa na męską percepcję i dziś - obecność pięknej kobiety w pokoju, w którym badany mężczyzna rozwiązywał sudoku, momentalnie działała na jego percepcję jako możliwość zalotów. Tym samym podświadomie analizowana jest kwestia stanu matrymonialnego kobiety (czy nie jest już przypadkiem zajęta), a także możliwość odrzucenia. Obie kwestie sprawiają, że do krwi wydzielana są spore ilości kortyzolu oraz adrenaliny: "Jeśli [mężczyzna] widzi atrakcyjną kobietę, czuje napięcie związane z zalotami, a także denerwuje się, że już może mieć partnera lub pozostać obojętna".

Co do tego jednak ma uroda? Im piękniejsza kobieta, tym gra bardziej warta świeczki, a co za tym idzie - poziom stresu wyższy. Długotrwały i wysoki poziom stresu jest zaś niszczący dla zdrowia, powoduje choroby serca oraz udary mózgu. Może naprawdę lepiej wyskoczyć z samolotu?

KP/PFi

d1icu4i

Podziel się opinią

Share
d1icu4i
d1icu4i