Jak pielęgnować męską skórę?
Jak zwykle najlepszym doradcą jest umiar. Nie życzyłybyśmy sobie (prawdopodobnie) mężczyzny, który podkrada typowo kobiece produkty z naszej kosmetyczki, ale jednak według sondaży większość kobiet nie ma nic przeciwko podstawowej pielęgnacji dla swojego mężczyzny.
Okres obecności metroseksualnego mężczyzny, jak by nie był oceniany, podniósł poziom uświadomienia w temacie potrzeb tej, odmiennej przecież, skóry. Różnice w pielęgnacji wynikają oczywiście z różnic w jej budowie. Męska jest o 16 procent grubsza od skóry kobiecej. Znacznie bardziej rozbudowana jest w niej wierzchnia warstwa naskórka, prawie o połowę grubsza niż u kobiet. Nic wiec dziwnego, że jest bardziej odporna na urazy mechaniczne.
Nie tylko jednak grubość zewnętrznej warstwy jest jej atutem. Męska skóra ma więcej włókien kolagenu i elastyny. Są to elementy tworzące wewnętrzną siateczkę skóry, która pozostająca w dobrym stanie gwarantuje skórę bez zmarszczek.
Starzenie w zwolnionym tempie
Tak więc w związku z bardziej gęstą siateczką kolagenowo-elastynową predyspozycje do starzenia się skóry twojego mężczyzny są dużo mniejsze. Gwarantuje im to także większą ilość gruczołów łojowych, a przez to zwiększoną ilość sebum na jej powierzchni.
Stanowi to dodatkową barierę ochronną, jednocześnie jednak jest powodem powstawania zaskórników, trądziku i rozszerzonych porów. Z tej podstawowej różnicy wynikają inne potrzeby w pielęgnacji skóry mężczyzn. Różnice w budowie sugerują, jakie potrzeby ma skóra, a także jakie zagrożenia temu towarzyszą.
Kłopotliwe golenie
Analizując męską skórę, nie można zapomnieć o zaroście. Większa ilość mieszków włosowych, a co za tym idzie, potrzeba golenia ostrzem maszynki jest powodem powstawania mikrourazów naskórka. Golenie ma też swoje dobre strony - działa jak zabieg złuszczania, dużo częściej jednak zwraca się uwagę na uszkodzenia naskórka, jakie powoduje. Naruszona bariera wodno-lipidowa skóry w efekcie potrzebuje regeneracji odpowiednim kemem.
W rzeczywistości w pielęgnacji męskiej najczęściej obecna jest pianka i woda po goleniu. Niektórzy z panów intuicyjnie sięgają po bardziej natłuszczającą konsystencję mleczka po goleniu - i słusznie! Te dwa kosmetyki, jak sama jednak wiesz, nie zaspokoją wszystkich potrzeb skóry.
Kosmetyczny niezbędnik
Kosmetyczka twojego mężczyzny wcale nie musi być wypchana po brzegi. Ważne jednak, aby dla zdrowia znalazło się w niej pięć podstawowych produktów.
- żel pod prysznic, jeśli twój partner ma cerę tłustą to najlepiej z peelingiem,
- żel do mycia twarzy, który dzięki mniej wysuszającemu działaniu niż mydło nie narusza poziomu jej nawilżenia,
- zamiast tradycyjnej wody po goleniu, która wzmacnia uczucie suchości, zaproponuj mleczko po goleniu, krem ochronno-nawilżający, odżywczy lub działający przecwzmarszczkowo. Działanie tego kosmetyku dobierz do rodzaju i wieku skóry pamiętając, że cery tłuste wolą lekkie, żelowe konsystencje, cery suche odwrotnie, a kremy przeciwzmarszczkowe nadają się głównie dla Panów po 40-tym roku życia. Zwróć uwagę na obecność filtrów UVA/UVB, które ochronią twarz przed fotostarzeniem,
- krem pod oczy, choć często uważany za zbędny, spełnia bardzo istotne funkcje w pielęgnacji męskiej skóry. Wbrew logice uważa się, że skóra wokół oka nie potrzebuje pielęgnacji. W rzeczywistości jednak jest o wiele cieńsza od skóry na ciele i twarzy. Jest więc bardziej podatna na uszkodzenia i starzenie. W szczególności te partie twarzy powinny być otoczone opieką (od około trzydziestego roku życia). W okolicy oka, najszybciej zauważamy zmęczenie i stres, czego objawem są zaciemnienia i opuchnięte worki pod oczami.
- dezodorant i woda toaletowa - nie wymagają wyjaśnień.
Tak skomponowany zestaw męskich kosmetyków, na pewno nie zagrozi męskości twojego partnera, a pomoże utrzymać jego skórę w dobrym stanie. Estetyczny, interesująco pachnący, zadbany mężczyzna na pewno nie jest postrzegany negatywnie.
Szukając produktów z męskiej pielęgnacji, możesz znaleźć je w ofercie wielu firm kosmetycznych. Doskonałą i rozbudowaną pielęgnację męską znajdziesz w ofercie Dermiki, Eveline, Dax Cosmetics, Biotherm czy Clarins. Oferta jest bardzo urozmaicona, tak więc możesz zdecydować się na najciekawszą twoim zdaniem propozycję. Panowie nie mają raczej odwagi, aby przebierać wśród półek w perfumerii. Brak im czasem rozeznania w rodzajach produktów leżących na regałach. Nic stoi na przeszkodzie, abyś to ty okazała się dla swojego mężczyzny osobistym ekspertem kosmetycznym.
Marzena Okoń