Pierwsze "Wojenne Igrzyska Olimpijskie" zakończone. Zwycięstwo Rosji
Rosja wygrała pierwsze w historii "Wojenne Igrzyska Olimpijskie". Organizowana przez naszych sąsiadów impreza, w ramach której odbył się m. in. czołgowy biathlon, według pomysłodawców promuje ideę pokoju i stabilności. Jednocześnie jest jednak demonstracją siły.
20.08.2015 | aktual.: 20.08.2015 10:43
O fazie grupowej imprezy pisaliśmy tu Teraz czas podsumowania zawodów, które zakończyły się w minionym tygodniu. Impreza, którą Rosjanie nazywają "Wojennymi Igrzyskami Olimpijskimi" odbyła się na 11 poligonach w całej Rosji i zgromadziła 57 drużyn z 17 krajów w liczbie ponad 2 tysięcy żołnierzy. Najwięcej ekip wystawili oczywiście gospodarze, na drugim pod względem liczebności miejscu znalazły się Chiny, a następnie Białoruś. Najmniejsza drużyna - z Nikaragui - liczyła 13 osób. Drużyny rywalizowały ze sobą m. in. w ramach "Czołgowego Biathlonu", czy konkurencji "Mistrzowie Artyleryjskiego Ognia", "Kaspijskie Derby", "Mistrzowie Obrony Przeciwlotniczej". Największą i budzącą najwięcej emocji konkurencją była oczywiście pierwsza z nich. W "Czołgowym Biathlonie" wzięły udział drużyny z Angoli, Wenezueli, Kuwejtu, Chin, Mongolii, Nikaragui, Indii, Armenii, Kazachstanu, Serbii, Tadżykistanu i oczywiście Rosji, która pokonała wszystkich
rywali.
Zawody rozgrywano nie tylko na ziemi, ale również w powietrzu. W podniebnej rywalizacji zmierzyło się 50 załóg z czterech krajów: Rosji, Chin, Kazachstanu i Białorusi. Blisko 100 lotników startowało z trzech lotnisk i rywalizowało ze sobą na 12 typach samolotów i śmigłowców. I tu zwycięzcą okazali się gospodarze, srebro przypadło Kazachstanowi, a brąz pilotom z Chin.
Choć sprzęt wojskowy wykorzystywany w konkurencjach w większości zapewniali Rosjanie, niektóre drużyny wolały korzystać z własnego - przykładowo Chińczycy przywieźli na igrzyska ponad 70 własnych jednostek i 30 sztuk sprzętu, który wykorzystali w konkursie "Mistrzowie Obrony Przeciwlotniczej". Transport odbył się koleją. Co ciekawe, w ramach "wojennych igrzysk" odbyły się imprezy towarzyszące o mniej militarnym profilu, np. konkurs kulinarny kucharzy polowych, którym przyszło gotować narodowe potrawy swoich rywali.
Ostatecznym zwycięzcą całych igrzysk okazała się Rosja. Srebro przypadło Chinom, a brąz Serbom. Medale i nagrody wręczył minister obrony Siergiej Szojgu. Rosjanie deklarują, że jeśli inne państwa zadeklarują gotowość organizacji "Wojennych Igrzysk", impreza może mieć typowo olimpijski profil i odbywać się co 4 lata u różnych gospodarzy.