Trwa ładowanie...
Męskie sprawy

Pigmeje stosują marihuanę przeciwko pasożytom

Share
Pigmeje stosują marihuanę przeciwko pasożytom
Źródło: East News
d3cnj52

Pigmeje z plemienia Aka w Kongo stosują marihuanę prawdopodobnie nie tylko ze względu na jej właściwości psychoaktywne, ale również przeciwpasożytnicze – dowodzą naukowcy na łamach „American Journal of Human Biology”.

Wśród Pigmejów ze zbieracko-łowieckiego plemienia Aka w Kongo 67 proc. mężczyzn i 6 proc. kobiet zażywa marihuanę. Zdaniem naukowców, ma to związek nie tylko z działaniem psychoaktywnym marihuany, ale również z tym, że pomaga w walce z pasożytniczymi robakami.

Związana z płcią dysproporcja w zażywaniu marihuany wygląda u Pigmejów podobnie w przypadku tytoniu. Naukowcy podejrzewają, że może to mieć związek z unikaniem przez kobiety substancji potencjalnie niebezpiecznych dla ciąży i płodu. Jak podkreśla jeden z autorów artykułu, antropolog Edward Hagen z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, pasożytnicze infekcje oraz zażywanie środków psychoaktywnych należą do poważnych problemów w krajach rozwijających się. W tym wypadku wykazano między nimi możliwy związek, ponieważ zażywanie narkotyku może być przejawem poszukiwania środka leczniczego. Podobne zjawisko można zaobserwować w przypadku różnych gatunków zwierząt.

d3cnj52

„Musimy jednak być ostrożni w uogólnianiu wyników z jednego badania, dotyczącego wyjątkowej populacji, na inne populacje” - dodaje. Badacze dodają, że być może podobnie wykorzystywany jest tytoń.

[

]( http://gryonline.wp.pl )

d3cnj52

Podziel się opinią

Share
d3cnj52
d3cnj52