Trwa ładowanie...
02-08-2013 16:06

Pigułka dla mężczyzn? Już wkrótce!

Pigułka dla mężczyzn? Już wkrótce!Źródło: 123RF
d4i6zam

Panowie, wiele wskazuje na to, że coraz większymi krokami zbliża się do nas kolejna rewolucja seksualna, przez ekspertów już porównywana do tej, jaką zapoczątkowało stworzenie tabletki antykoncepcyjnej dla kobiet. Także i teraz iskrą, która ma rozniecić ogień rewolucji, cytując klasyka, ma być tabletka antykoncepcyjna. Tym razem tabletka dedykowana dla mężczyzn! A wszystko dzięki odkryciu dokonanemu przez szkockich naukowców.

Chodzi o odnalezienie genu odpowiedzialnego za wytwarzanie zdrowych, o którym donosi BBC.

Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu manipulowali w sposób losowy genami u myszy, aby sprawdzić, które osobniki staną się niepłodne. W ten sposób znaleźli u nich gen, który nazwano Katnal1.

d4i6zam

Koduje on białko ważne dla rozwoju plemników. Bez niego rozwój plemnika nie jest pełny i organizm się go pozbywa.

Zdaniem autorów badań, lek który zakłócałby działanie tego genu, mógłby być odwracalnym środkiem antykoncepcyjnym. Ponieważ metoda działałby tylko w późnej fazie wytwarzania plemników, nie zagrażałby ich produkcji jako takiej.

Obecnie, w przypadku mężczyzn, dostępne są tylko dwie metody zabezpieczające ich przed nieplanowanym zapłodnieniem - prezerwatywy oraz operacyjne przecięcie nasieniowodów (wazektomia)
.

Odkrycie genu Katnal1 może też pomóc wyjaśnić niektóre przypadki bezpłodności mężczyzn, oceniają naukowcy.

(PAP), PFi

d4i6zam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6zam